some alt

Зміна власника підприємства – шляхи протидії юриста

«Вітаємо! Вартість чистих активів Вашої компанії за останній квартал у 2 рази перевищує показники за попередній період, і це вже вп'яте підряд! Фортуна напевно від Вас не відходить ні на мить».

Здається, що після подібних слів варто радіти, визначити для себе нову економічну вершину та з впевненістю йти вперед до покращення фінансових показників. Напевно, кожен другий герой програми BigMoney через YouTube транслює ці ідеї в маси.

Безумовно, успішний бізнес завжди змушує більш прискіпливо стежити за його власником, що зазвичай дуже подобається переважній більшості людей. Проте, більш прискіпливими стають не тільки фанати, а й представники фіскальних чи правоохоронних органів, а також ті, хто не проти забрати частину, або ж і весь бізнес. Особливо, якщо цей бізнес успішний.

Позбавлення корпоративних прав, зміна складу учасників товариства, рейдерство підприємства – рідковживані більшістю бізнесменів слова, які в більшості перетворюються на грім серед ясного неба для власників підприємств. Останні, з метою порятунку інколи хаотично, а інколи і заздалегідь продумано та методично звертаються за допомогою до юристів.

З чого розпочати роботу юристу? Куди бігти та яку заяву куди подавати? Давайте розбиратися.

Граємо на випередження

Переважно, інформацію про незаконне позбавлення корпоративних прав власник бізнесу дізнається не відразу. У випадку рейдерського захоплення корпоративних прав – на вагу золота стають навіть не дні, а години.

Наразі існує цілий ряд сервісів та програм, які дозволяють фактично відразу відслідкувати будь-які зміни, що внесені до офіційних державних реєстрів. Перелік цих програм має бути в арсеналі кожного інхауса, або юриста, що надає абонентське обслуговування бізнесу чи повністю здійснює його супровід.

Так, за допомогою OpenDataBot можна завжди тримати руку на пульсі потенційних змін, що можуть бути внесені щодо вашої компанії до ЄДР.

Широковідома програма YouControl надає подібну можливість оперативного відслідковування реєстраційних змін. Крім того, за допомогою цієї програми можна оперативно з'ясувати, не просто інформацію про «нового власника» підприємства, а дізнатися значну кількість необхідної інформації для подальшої боротьби.

Крім того, якщо підприємство є власником нерухомого майна, особливо коли кількість таких активів досить велика, варто встановлювати СМС-маяк для відстеження зміни статусу об'єктів нерухомого майна за їхнім номером в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Усього за 30 гривень на місяць можна отримати інформацію про будь-які проведені реєстраційні зміни щодо обраного об'єкту. Також, окремо можна відстежувати подання заяв на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо ваших об'єктів нерухомого майна за електронним цифровим підписом.

Діджиталізація усіх сфер життя, а особливо щодо використання державних реєстрів, зараз активно розвивається і ряд представників IT-сфери готові втілити в життя майже будь-яку вашу ідею по розробці бота, що буде сповіщувати необхідну інформацію.

Безумовно, все залежить від об'ємів активів підприємства та його вартості загалом, а отже і готовність розлучатися з коштами на превентивні заходи у представників великого, середнього та малого бізнесу – різна. Однак, як показує практика, жертвами рейдерів може стати ледь не кожне підприємство, тому економити в таких випадках не варто.

Про ці прості та водночас ефективні превентивні заходи забувати не варто, а вміння запобігти чи хоча б мінімізувати ймовірність рейдерського захоплення корпоративних прав, є не менш важливим навиком для юриста, як і вміння протидіяти рейдерам.

Вибираємо тактичні кроки під «стратегічним прицілом»

Якщо вашого клієнта все ж незаконно позбавили корпоративних прав – необхідно діяти оперативно, проте тактично грамотно.

Для різних кейсів підходить різна стратегія і єдиного алгоритму як потрібно діяти юристу на кожному з етапів протидії рейдерству бути просто не може.

Першочергово радимо з клієнтом визначитись, чи є необхідність висвітлення даної проблеми у публічну площину, чи ні.

З одного боку увага з боку ЗМІ, соціальних мереж, лідерів громадських думок, обізнаності ваших контрагентів, з фактом протиправної зміни власника підприємства, може позитивно вплинути на хід подій. Зокрема, працівники Антирейдерської комісії, Міністр юстиції, працівники суду та правоохоронних органів живуть не осторонь усіх подій, і також можуть перейнятися суспільним настроєм, або ж увага до них стане такою, що необхідність діяти в дусі «добра і справедливості» стане єдиним рятівним колом від суспільного несприйняття тих чи інших рішень. Також, надання публічності події дозволить максимально оперативно попередити контрагентів та бізнес-партнерів вашого клієнта проте, що відбулось.

З іншого боку, у ряді випадків надмірна публічність тільки зашкодить. Так, інформація про заволодіння сторонніми особами корпоративних прав власників підприємства вашого клієнта, може неоднозначно сприйматися контрагентами, і дехто захоче повністю припинити співпрацю відразу, або ж дещо з часом. Крім того, надмірна медійність дозволятиме рейдерам з відкритих джерел збирати інформацію про ваші дії, що може мінімізувати ефект від вжитих заходів.

Зважаючи на це – правильний вибір тактики надзвичайно важливий, як з точки зору вибору способів протидії рейдерам, так і з точки зору подальшого ведення бізнесу, коли вдасться повернути корпоративні права, однак репутаційних втрат не уникнути.

До чого потрібно бути готовим?

Якщо Ваш клієнт став жертвою рейдерів першочергово необхідно з'ясувати на підставі чого відбулася зміна учасників товариства, або ж і взагалі ліквідація підприємства (як одна із форм рейдерства).

У переважній більшості – це підроблені судові рішення, договори відступлення, або купівлі-продажу частки, підроблені рішення загальних зборів.

Крім того, «нові власники» будуть намагатися якомога швидше спробувати продати новий актив, щоб підприємство перейшло, нібито, до належного набувача, який не причетний до незаконних дій.

Поява у вашому протистоянні ще одного гравця раніше створювала додаткові перешкоди на шляху повернення корпоративних прав законним власникам.

Наразі, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду Постановою від 17 березня 2021 року у справі № 922/634/19 наголосив, що захисту підлягає право власника на частку в товаристві, задля чого її можна витребувати навіть після циклу реєстраційних дій у формально добросовісного набувача.

Куди, коли та з чим варто звертатися?

Господарський суд – з позовною заявою про визнання недійсним рішення загальних зборів, або ж скасування незаконної державної реєстрації, а також заявою про забезпечення позову шляхом заборонення чинення реєстраційних дій (щодо майна підприємства та зміни учасників підприємства тощо).

Варто пам'ятати, що скасування державної реєстрації є господарським спором і звертатися з відповідним позовом потрібно до господарського суду, а не адміністративного. Відповідного висновку вже неодноразово дійшов Верховний Суд у своїх рішеннях.

Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації (т.з. Антирейдерська комісія) – консультативно-дорадчий орган, який надає свій висновок щодо проведеної державної реєстрації. На підставі висновку Колегії міністр юстиції може скасувати ту чи іншу державну реєстрацію. Однак, варто пам'ятати, що Колегія розглядає справи за умови, що по даній реєстрації відсутній судовий спір. Тому, більш логічно спочатку звернутися з заявою до Антирейдерської комісії, а вже потім до суду.

Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень – як органу, який здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст. 206-2 КК України.

Чому обов'язково потрібно діяти комплексно?

Незаконне позбавлення власника підприємства його бізнесу шляхом внесення відповідних змін до ЄДР не є фінальною метою рейдерів. Адже цілком очевидно, що навряд чи «нові власники» вирішили привласнити собі чийсь успішний бізнес з метою його подальшого розвитку. Навпаки, їхня мета – максимально швидке отримання користі (продаж активів, ліквідація підприємства, створення негативної репутації законного власника на певних економічних ринках тощо).

З огляду на це, боротьба та протидія з рейдерами також має бути комплексна.

Так, задля збереження іміджу клієнта та його компанії необхідно пропрацювати стратегію спілкування з ключовими контрагентами та клієнтами підприємства на період, коли фактично бізнесом володіють треті особи.

Створити максимально токсичні умови для незаконних власників.

Що це передбачає? Ініціювання відкриття не тільки провадження по визнанню недійсним рішення загальних зборів товариства чи, наприклад, скасуванню державної реєстрації, а й відкриття кримінальних проваджень за статтею 206-2 КК України (протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації), або ж звернення до уповноважених контролюючих органів.

В рамках цих проваджень обов'язково необхідно ініціювати накладення арешту на рухоме та нерухоме майно підприємства, а також заборону вчиняти будь-які реєстраційні дії уповноваженим суб'єктам щодо підприємства (зокрема зміну учасників товариства, зміну частки, зміну директора тощо).

Комплексний підхід – це запорука не тільки більш ефективно захисту інтересів клієнта, а надання клієнту впевненості, що юрист робить усе можливе, щоб захистити інтереси клієнта.

Орел чи решка?

Юристу клієнтів, які зазнали рейдерської атаки, завжди потрібно мати на увазі, що сторона-опонент також перебуває у постійній готовності та намагається довести до кінця свій план.

Одним з елементів цього плану може бути вступ в переговори з законним власником. Мета подібного кроку може бути різною – від створення додаткового тиску на вашого клієнта, так і прагнення «домовитися за символічну плату» про повернення активів.

Очевидно, що з подібною пропозицією будуть звертатися саме до клієнта, який в розгубленому стані поцікавиться у свого юриста чи варто вести перемовини з рейдерами.

Залежно від ситуації подібне спілкування може дозволити як дізнатися про плани та подальші наміри рейдерів, а з іншого – є ризик повідомлення вашої реальної стратегії .

В подібних випадках юристу варто навести клієнту наявні плюси та мінуси від подібного спілкування.

Проте, не менш важливо наголосити клієнту, що перемовини чи домовленості з особами, які позбавили його бізнесу - навряд чи варто сприймати всерйоз.

Щоденник пам'яті юриста

Повернення корпоративних прав клієнту це не тільки момент тріумфу для юриста. Очевидно, якщо клієнт став жертвою рейдерства – це сталося далеко не випадково і його статутні документи, або ж специфіка ведення діяльності, містили ту чи іншу шпарину, якою скористалися рейдери.

Завдання юриста обов'язково акцентувати увагу клієнта на необхідності врахування наступних порад, які повинні посприяти недопущенню подібної ситуації в майбутньому.

1. Внести зімни до статутних документів.

  • Закріпити обов'язковість нотаріального посвідчення договору про відчуження майнових прав або частки в статутному капіталі.
  • Зафіксувати у статуті, що підписання статуту у новій редакції здійснює не уповноважена особа, а учасники (засновники) товариства, які голосували за затвердження цього документу.
  • Закріпити у статуті, що будь-який договір загальна вартість якого перевищує, скажімо, 20 % чистих активів підприємства за останній квартал – укладається за рішенням загальних зборів.

2. Постійний моніторинг змін в державних реєстрах (ЄДР та Реєстру речових на нерухоме майно –must have! ), а також моніторинг наявності судових проваджень щодо підприємства та власників бізнесу.

3. Систематизувати документообіг підприємства.

Ці перші прості кроки дозволять в подальшому вашим клієнтам зберегти час, сили, кошти, а головне – репутацію та довіру клієнтів.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини