GRACERS FB pixel

Захист прав та інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків

Захист прав та інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків

Нововведення в українському законодавстві це завжди цікаво як з точки зори змін, так і з точки зору фактичної дієвості цих нововведень.

Затримання особи є виключним випадком, однак у зв'язку з військовим станом такий захід має прогресуючу тенденцію та законодавець розуміючи це вводить певні зміни, які направлені на захист прав та інтересів дитини у разі затримання її батьків.

Однак, перед початком дослідження змін кримінально процесуального законодавства слід звернути увагу на Закони, які передували прийнятим змінам.

Так, Верховною Радою України ухвалено Закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Таким чином, держава намагається на правовому рівні забезпечити безпеку військових ЗСУ, військової інфраструктури та військової техніки.

Так, на тлі подій які відбуваються на території України через агресію рф, в медійному просторі стало звичною справою читати новини про затримання осіб, які несанкціонована розповсюджують інформацію щодо переміщення, розміщення військової техніки чи військових формувань.

У зв'язку з вчиненням  кримінальних правопорушень, непоодинокі випадки затримання матері одиначки, або обох батьків, оскільки в даній категорії справ окрім затримання також проводяться обшук за місцем проживання особи та огляди техніки в якій також у другого з подружжя знаходять «цікаву інформацію».

Вищевказані обставини стали одним з каталізаторів необхідності законних дій спрямованих на захист прав та законних інтересів дитини у разі затримання її батьків чи інших законних представників або застосування до них запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, примусових заходів медичного характеру, тимчасового арешту тощо.

Адекватним та необхідним результатом вищевказаного є прийняття Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо захисту прав та інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків».

Внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу, якими регламентується порядок здійснення відповідних заходів, спрямованих на захист прав та законних інтересів дитини у разі затримання її батьків чи інших законних представників. Зокрема, встановлено обов'язок інформування підрозділу органів Національної поліції та органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування та необхідність вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини.

Тобто, якщо уповноваженою особою здійснено затримання, така особа зобов'язана негайно повідомити уповноважений підрозділ органів Національної поліції та орган опіки та піклування за місцем перебування такої дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування для вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини. Також, якщо під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя, суд встановить, що у зв'язку із застосуванням зазначеного запобіжного заходу дитина, яка перебуває на утриманні підозрюваного, обвинуваченого, залишиться без батьківського піклування, слідчий суддя, суд зобов'язує прокурора повідомити уповноважений підрозділ органів Національної поліції та орган опіки та піклування за місцем перебування такої дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування для вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини, відомості про що зазначаються в ухвалі про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Аналогічний алгоритм дій передбачений також під час застосування примусових заходів медичного характеру, тимчасового арешту та екстрадиційного арешту.

Орган опіки та піклування невідкладно після тимчасового влаштування дитини, залишеної без батьківського піклування, інформує слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про місце проживання (перебування) дитини. Після отримання такої інформації слідчий, прокурор невідкладно повідомляє підозрюваного, обвинуваченого про місце проживання (перебування) дитини.

Вважаю дані заходи є виправданими та такими, що покликані забезпечити належну безпеку, захист прав та подальше належне піклування державою про своє майбутнє, а саме про дитину.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини