Юридична допомога для бізнесу у кризових ситуаціях
Коли бізнес зіштовхується з нападом із боку держави, правоохоронних органів або контр-агента, розв'язувати проблемні ситуації допомагають фахівці, що знаються на кримінальних провадженнях. Однак, як запевняє Сергій Лисенко, керуючий партнер юридичної фірми «GRACERS», подібні ризики краще попереджати.
Сергію, розкажіть про своє професійне становлення. Де навчалися та як набиралися досвіду?
Навчався в найкращому юридичному виші України, Харківській національній юридичній академії, на так званому «першому» факультеті — в Інституті підготовки кадрів до органів прокуратури. Після навчання дев'ять років пропрацював саме в органах прокуратури. Далі звільнився й почав приватну практику, а також заснував юридичну фірму «GRACERS», яка існує ось уже два роки.
Чим вам припала до душі юридична сфера?
Прагну відновлювати справедливість. Наразі роблю це не для конкретних ображених людей, як у правоохоронних органах, а для бізнесу в межах своєї практики. Справедливість для мене — це коли слідують моральним законам: не ображають слабких, жінок, дітей; не крадуть, не посягають на чуже.
Що зумовило ваш перехід із державної служби до приватної практики? І як створювалася ЮФ «GRACERS»?
Мій перехід до приватної практики був пов'язаний із вимогами окремих пунктів законодавства на той час. Тоді я втратив розуміння певної соціальної значущості в суспільстві та можливість допомагати людям у їхніх бідах, проте виріс фінансово, що, мабуть, слугувало певною компенсацією.
Коли розвивав приватну практику, навколо мене формувався колектив, із яким співпрацював. Створення компанії стало логічним продовженням потреби в моєму просуванні та зростанні. Так і з'явилася юридична фірма «GRACERS».
На той момент я ще не знав, що це означатиме із точки зору бізнесу, із якими викликами доведеться зіштовхнутися. Якби розумів — можливо, не був би таким сміливим.(Усміхається.) Надавати юридичні послуги і продавати юридичні послуги, відповідаючи водночас за колектив, — різні задачі.
Куди наразі більше направлений ваш фокус — на юридичну практику чи на бізнес?
Від практики не відійшов, кожен наш клієнт розуміє, що я займаюся його кейсом особисто. Проте приблизно половину свого часу присвячую операційній діяльності. Наразі основне моє завдання для ЮФ «GRACERS» — посилювати базові напрями, які є нашою візитівкою, доповнюючи їх суміжними практиками, що допомагають вирішувати основні проблеми клієнта.
Які саме клієнтські питання розв'язуєте?
Наш принцип — вирішити проблему клієнта під ключ. Основний клієнт юридичної фірми «GRACERS» — той, у якого вже є проблема, причому на межі втрати всього: бізнесу, свободи, волі, в окремому випадку йшлося навіть про життя. Часто до цього клієнт уже звертався за юридичними послугами, проте зробленого було недостатньо. Наша перевага — у кризовому менеджменті. Ми позначаємо шлях виходу із кризи і неповернення до неї. Також відзначу збільшення кількості справ, де клієнт потребує нашої допомоги для захисту своїх інтересів як потерпілий у кримінальному провадженні. Починаючи від рейдерського захоплення майна та його перереєстрації й закінчуючи банальним неповерненням коштів, якими заволоділи незаконно. Це ознаки злочину, на які нам доводиться вказувати міліції, щоби вона почала розслідування. Також створення, реорганізація і ліквідація юридичної особи є нашою послугою.
А що входить до одного з ваших основних напрямів — White-Collar Crime?
White-Collar Crime — практика, яка виділяється із практики загально-кримінального значення. Це службові злочини, фінансові, злочини у сфері корупції. Ми одні з найкращих у цьому напрямі на юридичному ринку. Тут працюємо уже із наслідками. Натомість напрям, який зараз активно розвиваємо, — він про захист бізнесу: те, що можна зробити, аби уникнути наслідків. Таким чином підходимо комплексно: від аудиту інформаційної безпеки на підприємстві та вдома у фізичної особи — до переслідування злочинців за допомогою механізмів кримінально-процесуального кодексу, наданих адвокатам.
Виходить, є сенс подумати наперед й звертатися за юридичною консультацією на етапі створення бізнесу?
Ще у прокуратурі я зрозумів: зі злочинністю борються не розслідуванням злочинів. Основне завдання — профілактика злочинності. Починати можна з простого — покращення освітлення на вулиці та збільшення чергових патрулів. Так само в бізнесі. Відкривати бізнес в Україні, сподіваючись, що ніхто не прийде й не зазіхне на шмат — марно. Тож краще зверніться спочатку до юристів, заплативши їм, щоби далі платити менше. Ми побудуємо інформаційну безпеку на підприємстві, правильно оформимо юридичні документи, щоби в контрагентів ніколи не виникло проблем між собою. Особливо це буде корисним для тих сфер бізнесу, на які здійснюється найбільше тиску — сільське господарство, фармацевтика, ІТ.
Якими якостями своєї команди пишаєтеся найбільше?
У мене найкраща команда. Ми намагаємося бути універсалами, працюючи невеликим колективом над одним проєктом. Кожен має досвід роботи у правоохоронній, судовій, юридичних сферах. Фахівці юридичної фірми «GRACERS» ніколи не зупиняються на тому, що знають, а навчаються нового — на нестандартних кейсах зокрема.
Чи є особливості ведення юридичної практики в нинішній час?
Збільшилася кількість роботи онлайн, і для юридичної сфери це важко. Адже у кризових ситуаціях важливо не ускладнювати комунікацію, а вирішувати проблему.
Які досягнення ЮФ «GRACERS» за 2021 рік можете виділити?
За версією Legal Awards — 2021 мене, однак я не сприймаю це лише на свій рахунок, визнали найкращим адвокатом у кримінальній сфері. А юридична фірма «GRACERS» стала фірмою-проривом року. Також за версією Асоціації адвокатів України мене вдруге поспіль визнали найкращим адвокатом у сфері White-Collar Crime. Також на нас звертають увагу іноземні видання, які включають ЮФ «GRACERS» до своїх рейтингів. Згідно зі щорічним рейтингом топ-50 юридичних фірм України, ми посіли 38 місце. Для другого року роботи нашої компанії я вважаю це більш ніж достойним результатом.
Відштовхуючись від досягнень попереднього року, до чого прагнутимете 2022-го?
Розвиватимемо напрям захисту бізнесу, а також із командою розроблятимемо такий продукт, якого на ринку ще не було. Впевнений, що це теж додасть нам визнання та впізнаваності. Наразі працюємо над ідеями.