some alt

Як комісуватися під час дії військового стану

Як комісуватися під час дії військового стану

У зв'язку з повномасштабним вторгнення Російської Федерації 24.02.2022 року, чисельність української армії зросла майже втричі порівняно з 2014-2021 роками, з урахуванням мобілізації у лавах Збройних сил приблизно 700 тисяч осіб. Більшість захисників починаючи з перших днів війни поспішали боронити свою рідну землю, та добровільно йшли до лав Збройних Сил України. Всі вірили, що атаку ворога вдасться швидко відбити, та вигнати загарбників зі своєї землі. Але на жаль не так сталося як про те мріяло більшість Українців, та воєнний стан не припиняється, агресія ворога не вщухає. Тому цілком зрозуміло чому серед військових є ті кому вкрай необхідно повернутися до цивільного життя, та які мають зобов'язання перед своїми рідними та близькими, які не можуть обходитися без їх безпосередньої допомоги, та ті які мають значні протипоказання та погіршення здоров'я. Тому для тих хто підпадає під категорію осіб, які можуть бути звільнені з військової служби є можливість це зробити.

Правове регулювання звільнення з ЗСУ під час дії воєнного стану

Підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану визначені у законі «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25 березня 1992 року. Цим законом передбачено окремі підстави звільнення від військової служби для різних категорій військовослужбовців, а саме:

  • військовослужбовці строкової служби;
  • військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
  • військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації чи за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
  • військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом;
  • військовослужбовці, які проходять кадрову військову службу.

Наявне розмежування щодо підстав звільнення військовослужбовців строкової служби та військовослужбовців, контрактників чи мобілізованих, призваних резервістів.

Звільнення із лав ЗСУ військовослужбовців строкової служби під час дії воєнного стану може відбуватися з наступних підстав:

  • за станом здоров'я (на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби,
  • за сімейними обставинами (у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин),
  • у зв'язку із набранням законної сили обвинувальним Вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, після оголошення демобілізації (у строки, визначені указом президента).

Звільнення із лав ЗСУ контрактників та мобілізованих чи призваних резервістів дещо відрізняється від ЗСУ військовослужбовців строкової служби, а саме:

  • у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі (60 років, а для осіб вищого офіцерського складу 65 років, але бажанням та у разі позитивного висновку ВЛК військові можуть продовжувати служити до 5 років), можуть бути і інші поважні причини(якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати службу).
  • Всі інші підстави звільнення від служби такі ж як у військовослужбовців строкової служби.

Зміст рапорту на звільнення від військової служби та документи що додаються

Законодавством України надана можливість військовослужбовцям подати рапорт на звільнення. Рапорт подається разом з документами, які надають право на звільнення командиру де проходить службу військовозобов'язаний. Надалі рапорт розглядається командиром та передається його керівництву з клопотанням. Доволі часто в рапорті вказують прізвища всіх командирів.

Рапорт пишеться на відповідному бланку, в якій зазначається прізвище, ім'я, по батькові, військове звання, посаду, причину звільнення та орієнтовну дату закінчення служби. До рапорту, в залежності від підстави звільнення, мають буди додані документи, в залежності від обставин якими аргументується подання. У разі звільнення по досягненню граничного віку ;перебування на військовій службі достатньо просто подання рапорту. Якщо ж звільнення відбувається за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку до рапорту додається копія такої постанови. При звільненні у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання, до рапорту додається копія Вироку. Звільнення через сімейні обставини військовослужбовець має надати оригінали чи нотаріально посвідчені копії документів, що підтверджують такі підстави.

Щодо самої процедури звільнення військовослужбовця від проходження служби в ЗСУ

Рапорт на звільнення зі служби розглядається військовим командиром частини чи відповідним керівником підрозділу. При розгляді рапорту враховуються обставини та наведені підстави, після чого приймається рішення про подальші дії. Зазвичай термін розгляду рапорту на звільнення триває один два місяці, але це не сталі терміни та строки можуть затягуватися.

Після розгляду рапорту та виконання всіх необхідних процедур військовослужбовець отримує рішення про звільнення. Дата закінчення служби може бути визначена на підставі угоди між сторонами або встановлена відповідно до законодавства та внутрішніх правил ЗСУ. Звільняючись військовослужбовець зобов'язаний повернути військове майно що було надано йому під час служби.

В процесі звільнення зі служби в ЗСУ, солдату або офіцеру може бути надана відпустка для завершення останніх процедур та оформлення вихідних документів. Тривалість та умови відпустки можуть варіюватися залежно від внутрішніх правил та положень ЗСУ. По завершенню процедури звільнення, солдат або офіцер отримує вихідні документи, що підтверджують його звільнення зі служби. Це може включати військовий квиток, службову книжку та інші документи, які можуть знадобитися для майбутніх цілей.

При звільненні зі служби в ЗСУ, солдат або офіцер має право на розрахунки та виплати згідно з встановленими нормами та процедурами. В тому числі оплату за невикористаний відпустковий час, відшкодування витрат та інші види компенсацій.

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Громадяни, звільнені з військової служби, у п'ятиденний строк після виключення зі списків особового складу військової частини зобов'язані прибути до ТЦК для взяття їх на військовий облік.

Проблематика звільнення від проходження військової служби на законних підставах

Варто розуміти що процедура звільнення зі служби в ЗСУ може бути набагато важча та може містити додаткові кроки в залежності від різних обставин, також має значення який ранг, військова спеціальність військовослужбовця що має намір подати рапорт. Як показує практика що на тривалість самого процесу звільнення з військової служби впливає навіть сам командир частини, оскільки бувають випадки, коли командир незважаючи на наявність законних підстав для звільнення з військової служби, відмовляється приймати рапорти про звільнення з військової служби або відмовляється розглядати їх. Тому у разі наявності такого порушення, а саме неприйняття, відмова в розгляді чи відмова в задоволенні рапорту безпосереднім командиром, потрібно подавати рапорт старшому командиру із поясненням причин такої подачі. Якщо ж і старший командир вчиняє аналогічні порушення то в такому випадку потрібно враховувати принцип ієрархії, тобто подавати до посадової особи яка наділена правом звільнення підлеглого військовослужбовця зі служби чи скасування рішень попередніх командирів. Рапорт має дійти до останньої ланки з клопотаннями прямих командирів (начальників) або з обґрунтуванням їх відсутності.

Існує три способи оскарження рішень що стосуються питання звільнення від проходження військової служби:

  1. Оскаржити шляхом надсилання заяв, скарг особисто або через свого представника до вищого командування або Міністерства оборони України.
  2. Подати скаргу до командира особи, яка порушує права військовослужбовця.
  3. Подати заявою до адміністративного суду.

Але в будь-якому випадку при формуванні подальшого плану дій для захисту порушених прав військовослужбовця обставини які враховуються та можуть слугувати для отримання позитивного результату є індивідуальними, тому представництво інтересів військовослужбовця, складання документів, можна перекласти на адвоката що спеціалізується на військовому праві чи замовити послуги юриста в Києві.

Також існують додаткові обставини які слугують беззаперечною підставою для звільнення від служби ЗСУ

03 травня 2023 року був прийнятий Закон «Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 3161-IX. Відповідним законом встановлено додаткова підстава для звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовцям чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час дії воєнного стану.

Попередньо Парламентом було затверджено законопроєкт, який передбачав, що не підлягають призову особи, близькі яких загинули чи пропали безвісти під час російсько-української війни. Однак, не враховано всіх категорій громадян, тому задля відновлення принципу справедливості, пропонується аналогічним чином врахувати інтереси військовослужбовців та забезпечити їм право на звільнення з військової служби саме Законом прийнятим 03 травня 2023 року.

Більшість Українців вважають що такі зміни були необхідними, оскільки багато сімей постраждали під час Російської агресії, багато втратило рідних та близьких. Тому щоб сім'я осіб які загинули чи пропали безвісті могла й на далі існувати, та мала можливість не примножувати сімейні втрати було проведено саме такі зміни до чинного законодавства.

Висновки та рекомендації

Варто знати що зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) військовослужбовець не виключається та контракт не припиняється (не розривається) у зв'язку з перебування на лікуванні, захоплення в полон або заручником, а також інтернування у нейтральну державу, безвісної відсутності - до визнання його в установленому порядку безвісно відсутнім або оголошення померлим, настання інших випадків, визначених законодавством. Та закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

В особовій справі звільненого військовослужбовця будуть уточнені дані про проходження ним військової служби, періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, розрахунок вислуги років військової служби.

На день виключення зі списків особового складу військової частини військовослужбовець повинен бути повністю забезпеченим грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. До проведення всіх необхідних розрахунків він не виключається без своєї згоди зі списків особового складу військової частини.

Військовослужбовці що мають законне право на звільнення від проходження військової служби при прийнятті рішення перш за все повинні розпочати з збору документів, потім написати рапорт. Якщо є виникають труднощі у прийняті такого рапорту варто не забувати що є вища інстанція де можна досягти бажаного результату. Закон має бути на боці військовослужбовців та працювати у відповідності до принципів справедливості, законності та захисту інтересів особи.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини