GRACERS FB pixel

Як функціонує бізнес в сучасних умовах? Відповідає адвокат Людмила Куса

Як функціонує бізнес в сучасних умовах? Відповідає адвокат Людмила Куса

Пані Людмило, розкажіть про основні причини бізнес-ризиків, які виникають сьогодні, під час воєнних дій?

Першочергово, на даний час, перед бізнесом стоїть питання самозбереження. Поряд з цим, український бізнес: наповнює державний та місцевий бюджети, забезпечує працівників роботою, дбає про безпеку своїх співробітників, допомагає армії, волонтерить. Цей список можна продовжувати до безкінечності, як і список ризиків, які виникають в бізнесі кожного дня.

Що необхідно знати підприємцям, щоб захистити власний бізнес та створювати належні умови для його розвитку?

Знати законодавство. Незнання закону не звільняє від відповідальності - аксіома, яку треба притримуватися. Не можна покладатися на те, що твій юрист тебе недостатньо проінформував.

Тому, необхідно знати межі відповідальності за порушення законодавства та основні нормативи з дотримання охорони праці на підприємстві, що регулюють поведінку на підприємстві під час повітряних тривог і т д.

Перш ніж відкрити бізнес сьогодні, які нюанси необхідно враховувати?

Тут скоріш не про нюанси, а про ризики. Ризик того, що прогнозувати будь-які процеси під час дії воєнного стану дуже важко. Наприклад, робота державних органів, які дотичні так чи інакше до бізнесу, так само зупинялася цієї зими, під час відсутності світла, як і робота самого бізнесу. Перевірки державних органів, що були зупинені на початку повномасштабного вторгнення, вже на початку літа 2022 року були відновлені. Державні реєстри, які в тому числі використовуються для реєстрації бізнесу або ж майнових прав, поступово відкриваються, але передбачити які події будуть далі, і чи не стане це підставою для їх повторного закриття для збереження даних – неможливо. Планувати подальшу роботу стало набагато складніше. Більшість клієнтів звертає увагу на те, що найскладніше – це закрити бізнес. Для відкриття і ведення бізнесу потрібно збирати набагато менше документів і робити процесуальних дій, а ніж для того, щоб його закрити.

З якими проблемами сьогодні найчастіше звертаються до Вас підприємці?

Сьогодні переважають проблеми і питання, що стосуються вивезення бізнесу за кордон. Також, значна частка проблем стосується невиконання контрагентами домовленостей, які, як правило, були досягнуті ще до війни, невиконання укладених договорів. Звертаються з проблемами, що виникають з питань оформлення трудових відносин між власником і працівником, оскільки значна частина людей перейшла на дистанційну роботу.

Найчастіше, це малий, середній, чи великий бізнес?

Найчастіше середній бізнес.

Які сьогодні найпоширеніші способи заволодіння корпоративними правами?

Таке поняття як рейдерські атаки, особливо у фізичному його прояві, коли на підприємстві з'являються незрозумілі люди і фізично блокують його діяльність, все більше відходить в забуття.

Новина нашого часу – це люди, які представляються представниками ЗСУ, хоча жодного відношення до збройних сил не мають, та просять «добровільно» віддати їм майно. Вже є ряд кримінальних проваджень за такими фактами.

Те, з чим працюю особисто я, це ситуації, де власники бізнесу, які десятки років працюють разом, а потім втрачають між собою порозуміння. Як не дивно, саме в такій категорії справ, де люди роками на довірительних відносинах вибудовують бізнес, трапляється так, що один із власників приходить з проблемою - його частка в товаристві або уже йому не належить, або і зовсім ніколи не належала. Звичайно, такі дії іншого бізнес-партнера рідно мають законний характер.

Тому, вибудовуючи бізнес спільно, які б не були приятельські відносини, ми завжди радимо клієнтам оформлювати всі відносини, так би мовити, на папері. І в самих договорах передбачити всі деталі співпраці. Не рідко, навіть на такому етапі між бізнес-партнерами вже виникають суперечки, оскільки усні домовленості кожним розумілись по-своєму.

Наскільки ці проблеми сьогодні врегульовані в законодавстві? Чи достатня судова практика?

Як законодавство, так і судова практика змінюються постійно. За цим треба постійно слідкувати та враховувати у своїй діяльності.

Що сьогодні є запорукою захисту від можливих рейдерських атак?

Належне, згідно закону, оформлення кожного документу на підприємстві. Якщо бізнес будуєте не одні – належне оформлення партнерських бізнес-відносин.

Надаємо якісні послуги бізнес адвоката.

Усі новини