Вручення повісток: типи, законність та порядок вручення
Указом Президента України оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України. Воєнний стан та загальна мобілізація в Україні продовжені строком на 90 діб – до 19 лютого 2023 року. Відповідний Закон від 16.11.2022 № 2738-ІХ набрав чинності 18 листопада 2022 року.
В реаліях ситуації, що склалася, очевидним є той факт, що війна швидко не закінчиться і для того щоб давати відсіч агресору ЗСУ необхідний ресурс і запас, адже ті люди які зараз на полі бою також потребують ротації та відпочинку.
Варто зазначити, що вручення повісток не є мобілізацією адже як уже багато разів зазначалося в зв'язку з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб для ведення належного обліку призовників територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки необхідно унормувати свої списки для розуміння як людського ресурсу так і наявності запасу.
Перш за все варто зазначити що, відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Частиною дев'ятою статті 1 Закону України визначено, що громадяни України у відношенні до військового обов'язку поділяються на такі групи:
- допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
- призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
- військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
- військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Отже усі чоловіки підлягають приписці до призовних дільниць з метою взяття громадян на військовий облік, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності і рівня фізичної підготовки.
Де можуть вручати повістки?
У законодавстві відсутні обмеження, щодо місця видачі повісток, тобто її Вам можуть вручити будь де.
Згідно з Положенням про мобілізаційну підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352 (далі - Положення) передбачені такі види повісток передбачені законодавством:
- Повістка, що вручається з метою уточнення облікових даних, якою військовозобов'язаних осіб запрошують пройти приписку до призовної дільниці. Вона вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо особи призовника, його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей;
- Повістка особі які підлягає призову на війскову службу для проходження призовної комісії, яка в свою чергу зобов'язує призовника пройти медичне обстеження;
- Повістка-призов на строкову військову службу - з цього приводу варто зазначити, що 29.10.2022 набрав чинності Закон України від № 2678-IX від 18.10.2022 яким визначено, що під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться, а призовні комісії утворюються для розгляду питань з організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку і для направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.
- Мобілізаційне розпорядження - такий вид повістки вручається військовозобов'язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби, такий вид повістки це безпосередній призов на військову службу яким вас зобов'язали з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подальшого навчання та відправлення на війну.
Хто уповноважений вручати повістки? (пункт 55 Положення про мобілізаційну підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом)
- співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- представники органів місцевого самоврядування;
- керівники закладів освіти;
- керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності;
Важливо! Постановою “Про внесення змін до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом” від 15 грудня 2021 року № 1333 управителів багатоквартирних будинків виключили з переліку осіб уповноважених вручати повістки, отже ні директора ОСББ ні керівники керуючих компаній не уповноважені видавати повістки громадянам!
Що повинно бути зазначено у повістці?
У повістці має бути вказано:
- вид повістки
- прізвище, ім'я та по батькові
- адреса проживання
- реквізити розпорядження
- адреса територіального центру комплектування
- куди потрібно прибути людині
- перелік документів, які потрібно мати з собою.
Важливо! затверджена форма повістки (Постановою КМУ від 21 березня 2002р. № 352) передбачає, що її повинен виписати на конкретну особу керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).
Чи може хтось розписатись за Вас за отримання повістки?
Пункт 3 статті 22 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку», унормовує, що під час мобілізації громадянин зобов'язаний особисто з'явитися до військової частини або на збірний пункт військового комісаріату в термін, зазначений в повістці. Тож військовозобов'язаний повинен ОСОБИСТО отримати повістку і розписатися в ній. Перш ніж розписатися про отримання повістки, перевірте правильність вказаних у ній даних: ваше прізвище, ім'я та по батькові, адреса, контакти. Військова спеціальність повинна збігатися зі спеціальністю, записаної у вашому військовому квитку. В повістці повинні бути вказані дата, час, адреса місця збору та перелік документів, які необхідно мати при собі. Увага! Повістка повинна бути скріплена печаткою і підписом військового комісара.
Чи можна відмовитись від отримання повістки?
Так можливо проте для відмови від отримання необхідні об'єктивні причини, а саме коли у повістці вказані не всі особисті дані, або якщо вона заповнена з помилками. В разі, коли в повістці виявлені помилки, можна відмовитися від її підписання, крім того, варто звернути увагу на те хто вам вручає повістку, та чи взагалі ця особа уповноважена на такі дії. Після відмови працівник військкомату або уповноважена особа буде зобов'язаний скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків та зазначити у ньому причини такої відмови. Акт передають до центрів комплектування, які мають виправити помилки, і після цього в будь якому разі вам буде надано таку повістку.
Якщо особа отримала повістку проте у зазначений у повістці час не з'явилася до ТЦК, це вважається порушенням правил мобілізації, за це передбачено такі санкції:
- адміністративна відповідальність настає за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 грн (3400-5100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії.
- кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років може настати за статтею 336 Кримінального кодексу України, якщо особі вручено "мобілізаційне розпорядження” (тобто для відправлення у підрозділ, після проходження медкомісії та із зазначенням військової частини, куди вона відбуває) і вона не з'явилася до місця збору.
Підсумовуючи вищесказане законність отримання повістки, це в кожному окремому випадку індивідуальна ситуація, варто звернути увагу на зміст таких повісток та на те хто її вам намагається вручити, отримання повістки не означає, що вас у той же день мобілізують та відправляють на фронт проте забувати про свої права і обов'язки не варто.