some alt

Військовий облік: найпоширеніші проблеми

Військовий облік: найпоширеніші проблеми

Питання військового обліку та мобілізації сьогодні торкається кожного громадянина і бізнесу в Україні. В умовах воєнного стану ТЦК та СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) грають важливу роль у забезпеченні обороноздатності держави. Проте зі зростанням кількості мобілізаційних заходів, громадяни та компанії дедалі частіше стикаються з порушенням їхніх прав і з процедурними проблемами.

До адвокатів та юристів звертаються із питаннями щодо відстрочки від мобілізації, проходження військово-лікарських комісій (ВЛК), отримання військово-облікових документів, а також бронювання працівників. Часто це супроводжується випадками незаконного затримання представниками ТЦК. Про найбільш поширені проблеми, пов'язані з військовим обліком, та про способи їх уникнути спеціально для Mind розповів адвокат АО GRACERS Сергій Савинський.

Штрафи за порушення військового обліку: хто в зоні ризику?

Штрафи за порушення правил військового обліку передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Найбільш поширені випадки накладання штрафів пов'язані з ігноруванням повісток або невнесенням змін у військово-облікові дані.

Як уникнути штрафів? Регулярне оновлення облікових даних та належне реагування на мобілізаційні повідомлення є основними способами уникнути покарання. Компанії також повинні оперативно інформувати ТЦК про зміну статусу своїх працівників.

Хто має право на відстрочку від мобілізації?

Проблема з відстрочками залишається однією з найгостріших для багатьох громадян. Стаття 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає категорії осіб, які мають право на відстрочку.

До них входять:
- батьки дітей з інвалідністю;
- особи, що утримують родичів з інвалідністю I або II групи;
- особи, які виховують неповнолітніх дітей без партнера, та інші.

Відповідно до Постанови №560, відстрочка діє на період мобілізації, але не більше ніж 90 днів. Зараз всі відстрочки діють до 9 листопада 2024 року, проте цей термін може бути продовжено указом президента, тому варто слідкувати за продовженням дії відповідних документів про відстрочку практично кожні три місяці.

Проблеми з військовими центрами: як діяти, коли ТЦК ігнорує запити?

Однією з найболючіших проблем, з якими стикаються компанії, є затримка або повна відмова ТЦК вносити дані про працівників до системи «Оберіг». Це призводить до того, що працівники не можуть отримати належні їм відстрочки або бронювання, а бізнес зазнає ризику втратити ключовий персонал.

Як розв'язати це питання?

 1. Самостійно подати запит до ТЦК відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
 2. Особисто відвідати ТЦК для отримання інформації.
 3. Зробити адвокатський запит, який зобов'язує ТЦК відповісти протягом 5 днів. Однак варто враховувати, що через значне навантаження відповіді можуть надійти із затримкою на 2-4 тижні.

У разі подальшого ігнорування запитів можна подати скаргу до вищого органу ТЦК або звернутися до суду.

Коли ТЦК мають право затримувати, а коли ні?

За законодавством, самостійно працівники ТЦК не можуть здійснювати затримання осіб. Це можуть робити лише представники поліції у складі мобільних груп оповіщення, і тільки в разі відмови від отримання повістки або якщо особа перебуває у розшуку. Однак, в умовах воєнного стану, ТЦК можуть затримати військовозобов'язаного для встановлення особи, якщо у нього немає при собі документів.

Згідно з Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, який був затверджений постановою КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1456 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1456-2021-%25D0%25BF%23Text), у разі відсутності в особи документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку, тобто документа, що підтверджує особу і громадянство, уповноважена особа ТЦК та СП може затримати військовозобовʼязаного для встановлення даних про особу на строк, передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Хоча часто представники ТЦК намагаються «навішати» обовʼязок носити військово-обліковий документ, проте станом на сьогодні такого обовʼязку немає.

Як захистити свої права в разі перевищення повноважень представниками ТЦК?

У випадках перевищення повноважень або порушення прав громадян існують кілька механізмів захисту:

- Звернення на гарячу лінію Командування сухопутних військ: +38(080) 030-19-37 (за цим номером можна повідомити про перевищення працівниками ТЦК та СП своїх повноважень);
- Подання скарги до вищого ТЦК. Наприклад, якщо ви направляли запит до районного ТЦК та СП, то подавати необхідно до обласного ТЦК та СП. У крайньому разі, коли жоден орган не реагує, то варто звертатися до Командування сухопутних військ та/або до Міністерства оборони України;
- Подання позову до адміністративного суду, якщо на вашу скаргу не відреагували належним чином;
- Виклик поліції, якщо є ознаки зловживання владою або незаконного затримання: ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) або незаконне позбавлення волю особи (ст. 146-1 КК України Насильницьке зникнення).

Варто пам'ятати, що сучасні виклики вимагають не лише активної мобілізації ресурсів країни, але й чіткого дотримання законодавчих норм, які гарантують захист прав громадян та бізнесу. Правова обізнаність і активний юридичний захист є запорукою дотримання законності в умовах воєнного стану.

Як норми потрібно знати, щоб захистити права?

Низький рівень поінформованості громадян щодо їхніх прав та обов'язків у сфері військового обліку часто призводить до порушень, які не завжди обґрунтовані законом.

Так, для захисту своїх прав кожен військовозобов'язаний має розуміти основні положення:
- Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- Постанови КМУ №560 від 16.05.2024, яка регламентує бронювання працівників та відстрочки;
- Порядку військового обліку призовників та резервістів, затвердженого Постановою №1487 від 30.12.2022.

Невиконання вимог цих документів часто спричиняє накладення штрафів або проблеми з мобілізаційними заходами.

Джерело: https://mind.ua/openmind/20280184-vijskovij-oblik-najposhirenishi-problemi-yaki-prava-mae-tck-yak-pidtverditi-bronyuvannya-pracivnikiv-t

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини