GRACERS FB pixel some alt

Відшкодування збитків, завданих перебоями в електропостачанні

Відшкодування збитків, завданих перебоями в електропостачанні

Під час війни енергосистема України зазнала неабияких пошкоджень внаслідок російських обстрілів. Враховуючи перебої в електропостачанні, українці зазнали матеріальних збитків: пошкодження побутової техніки, виведення її з ладу. Якщо електроприлад вийшов з ладу через низьку/високу напругу в мережі під час увімкнення електроенергії, можна звернутися до оператора системи розподілу електроенергії (ОСР). У Кодексі систем розподілу (Кодекс) визначений порядок розгляду звернень щодо відшкодування збитків внаслідок недотримання показників якості надання послуг з розподілу.

То як відшкодувати такі збитки?

Звернутися з письмовою скаргою, у якій зазначити всі відомі обставини:

  • число, місяць, час події, що трапилася;
  • непридатне для використання у звʼязку з пошкодженнями майно;
  • суму завданих збитків;
  • додатково за наявності підтверджуючі документи, які допоможуть з'ясувати розмір збитків (квитанції, чеки про купівлю товару або вартість ремонту тощо).

Також можна надати документ, що підтверджує причини завданих збитків, отриманий у сервісному центрі, який обслуговує відповідний тип приладів. Такий висновок заявник отримує самостійно.

Надіслати скаргу поштовим відправленням з повідомленням про отримання, або шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті підприємства в мережі Інтернет.

Строк розгляду скарги про відшкодування збитків складає 30 днів з дня отримання ОСР звернення. Компанія зобов'язана відшкодувати збитки споживачу завданих недотриманням показників якості електроенергії.

УВАГА! Збитки, що виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання, не відшкодовуються.

ОСР не буде відшкодовувати виниклі внаслідок недотримання показників якості електропостачання збитки, якщо доведе, що вони:

  • викликані форс-мажорними обставинами;
  • виникли не з його вини, а з вини споживача;
  • в електричних мережах споживача;
  • через недотримання вимог експлуатації електроприладів;
  • порушення споживачем вимог цього Кодексу.

У такому разі у відповіді споживачу надаються всі підтверджуючі матеріали невинуватості ОСР у завданні збитків, які виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання.

Відповідно до п. 13.3.5 Кодексу систем розподілу, у разі незгоди з результатами розгляду звернення щодо відшкодування збитків споживач може оскаржити рішення в суді.

Обережно, підводний камінь!

Вимоги Кодексу не поширюються під час застосування заходів регулювання споживання електроенергії за рахунок вимушеного зменшення величини споживання, потужності (аварійне розвантаження, застосування графіків обмежень, аварійних та погодних відключень) та тимчасових схем живлення споживачів, викликаних пошкодженням мереж електроенергії внаслідок військової агресії Російської Федерації (наприклад, завдання ракетних ударів).

Торгово-промислова палата України (ТПП України) 28.02.2022 року розмістила на сайті загальний офіційний лист ТПП України, яким засвідчила військову агресію Російської Федерації проти України як форс-мажорну обставину.

Наразі існує практика, яка знайшла своє відображення у постановах Верховного Суду, де зазначено те, що визнання обставини як форс-мажорної встановлюється для кожного конкретного випадку. І відповідно кожний випадок потребує доведення. Обов'язок доведення існування форс-мажорних обставин та їх впливу на конкретне виконання встановленого обов'язку лежить на особі, яка допустила порушення.

Це означає, що під час воєнного стану, споживачам не можуть компенсуватися збитки за пошкоджену техніку через відключення світла. Проте якщо ви впевнені, що поломка сталася через інші причини та ОСР, то алгоритм дій наведений вище.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини