some alt

Шахрайство особливості кваліфікації. Судова практика

Шахрайство особливості кваліфікації. Судова практика

Шахрайство відносять до найбільш давнього суспільно небезпечного діяння. Шахрайство є достатньо поширеним засобом протизаконного привласнення майна, що належить законному власнику. Особа, яка намагається шахрайським способом заволодіти вашим майном, є досить винахідливою, немає границь та безупинно вигадує різні методи, щоб відібрати грошові кошти чи майно.

Діяння шахраїв ми можемо спостерігати в повсякденному житті, зокрема, шляхом телефонних дзвінків та sms-повідомлень, в Інтернет мережі, на вулицях, та навіть шахраї можуть приходити до вашого дому.

Шахрайство - кримінальна відповідальність

В свою чергу, за шахрайські діяння законодавством України передбачено, зокрема, кримінальну відповідальність.  Так, у відповідності до диспозиції 190 статті Кримінального кодексу України, шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. В такому випадку вам знадобиться адвокат кримінальні справи.

Звертаю увагу, що предметом даного діяння, виступає не лише майно, а й право на таке майно, що здебільшого зафіксовано в документів та яке в майбутньому дає право шахраю здобути у свою власність таке майно (наприклад, договори дарування, боргові розписки тощо).

Суспільна небезпечність даного діяння полягає в тому, що шахрай, шляхом вчинення шахрайських дій, завдає шкоди праву власності особи. Кримінальний кодекс України обумовлює два загальні шляхи реалізації шахрайства, це обман та зловживання довірою. Обман довіри – сповіщення потерпілому недостовірної інформації, ба навіть приховування інформації, яка мала б бути повідомлена, з метою заволодіння майном або придбання права на майно. Зловживання довірою – це спосіб обману, який шахрай здійснює із недобросовісним використанням довіри потерпілого, зокрема, шляхом використання приятельських відносин,  родинного зв'язку.

Обман чи зловживання довірою шахрай використовує з метою навіяти у потерпілого упевненість у корисливості чи обов'язковості передачі йому майна  чи права на нього. Неодмінною ознакою є вольова (добровільна)  передача потерпілим  майна чи права на таке майно.

Кваліфікованими та особливо кваліфікованими ознаками кримінального правопорушення – шахрайства:  вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 190), або у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки (ч. 3 ст. 190),  або в особливо великих розмірах, або організованою групою (ч. 4 ст. 190);  що заподіяло значної шкоди потерпілому (ч. 2 ст. 190).

Вірна кваліфікація злочину є важливою складовою для притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, а також є вагомою умовою реалізації принципу законності, який закріплено в нормах чинного законодавства України.

Судова практика

Як було зазначено вище, особливою ознакою шахрайства є те, що злочинець привласнює чуже майно шляхом спонукання потерпілого до передання йому майна чи відступлення права на майно. Тобто при шахрайстві потерпілий, будучи введеним в оману, сам добровільно передає винному майно чи право на нього. При цьому, на відміну від відкритого викрадення майна (грабежу), закінченим шахрайство вважається з моменту фактичного одержання винним майна чи права на нього.

Добровільна передача потерпілим грошових коштів є ознакою саме об'єктивної сторони шахрайства (ст. 190 КК), а не відкритого викрадення майна (ст. 186 КК), такого правового висновку дійшов Верховний Суд  у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду за результатами розгляду справи №658/1658/16-к (постанова від 05.04.2018 року, https://reyestr.court.gov.ua/Review/73304838).

В свою чергу, Верховний Суд колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду  у постанові від 21 липня 2020 року, за результатами розгляду справи № 545/1937/18  виклав висновок, відповідно до якого якщо обман або зловживання довірою були лише способом отримання доступу до майна, а вилучення майна відбувалося відкрито, то дії особи потрібно кваліфікувати як грабіж (ст. 186 КК) (https://reyestr.court.gov.ua/Review/90563135).

Заслуговує на увагу також висновок Верховного Суду колегії суддів Третьої  судової палати  Касаційного кримінального суду, викладений у постанові від 03 березня 2021 року за результатами розгляду касаційної скарги захисника обвинуваченого, в якій останній вказав, що судом належним чином не перевірено доводи апеляційної скарги щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, оскільки остання не вчиняла дій, спрямованих на обман потерпілої чи зловживання її довірою для отримання від неї коштів, а їх відносини мали виключно цивільно-правовий характер.

Так, Верховним  судом було надано оцінку доводам скарги захисника та викладено правову позицію, відповідно до якої наявність цивільно-правових відносин між обвинуваченим та потерпілим, що були закріплені у правочині, можуть бути частиною реалізації умислу особи на заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою та не виключають можливості кваліфікації діяння особи як шахрайства за наявності складу цього кримінального правопорушення. Принциповим у цьому питанні є встановлення і доведення поза розумним сумнівом, що особа, умисно, з корисливих мотивів заволодіваючи чужим майном або набуваючи права на майно шляхом обману чи зловживання довірою, зокрема й беручи на себе при цьому певні зобов`язання, одразу не мала наміру їх виконувати, використовуючи певні правовідносини як спосіб реалізації умислу, спрямованого на заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою (справа №127/11849/15-к, https://reyestr.court.gov.ua/Review/95345049).

Наостанок варто зазначити, що шахраї це професійні особи, які оволоділи певними психологічними методами, мають акторський хист та використовують інші здобуті навички з наміром заволодіти майном або правом на таке майно. Аби не стати жертвою шахраї варто бути пильним. У разі якщо ви стали жертвою шахраїв варто неодмінно звертатись до правоохоронних органів.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини