GRACERS FB pixel some alt

Що робити, якщо один з подружжя продав авто без вашої згоди?

Що робити, якщо один з подружжя продав авто без вашої згоди?

Ваша друга половинка без вашої відома продала авто? Що робити в такому випадку?  
Як має бути по закону та що робити у випадку, коли чоловік чи дружина  дізналися про такі недобросовісні дії? 
Питання, що стосуються майна подружжя завжди були й будуть актуальними. Продаж авто без згоди одного із подружжя – випадок, який зустічається на практиці найчастіше. 

Відповідно до норм законодавства майно, придбане подружжям під час їхнього перебування у офіційному шлюбі за спільні кошти, є об`єктом спільної сумісної власності. 

При цьому кожен з подружжя має рівні права на володіння, користування і розпоряджання таким майном, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.  

Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.  

У випадку укладання договору про відчуження майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя, має бути наявна письмова чи нотаріально засвідчена згода іншого з подружжя. Тобто якщо чоловік/дружина вирішили продати автомобіль, придбаний в офіційному шлюбі, то відповідно має бути отримана така згода іншого з подружжя на укладення договору. 

То що ж робити, якщо автівка вже продана?

Спробувати врегулювати питання мирно, шляхом добровільного відшкодування іншим з подружжя вартості ½ частини автомобіля. У іншому випадку необхідно звертатися до суду з позовом про стягнення з іншого з подружжя вартості ½ частини автомобіля. 

У разі поділу такого майна частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. 

Поділ майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, здійснюється шляхом: 

  • виділення його в натурі (кожному співвласнику майна – його відповідну частку), 
  • у разі неподільності присуджується одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними; 
  • реалізується через виплату грошової чи іншої матеріальної компенсації вартості його частки. 

► Цікаві позиції Верховного Суду, які стануть в нагоді:

1. Постанова КЦС ВС від 23.12.2020 року № 726/1606/17
Закон не пов`язує наявність чи відсутність згоди усіх співвласників на укладення договору ні з добросовісністю того з подружжя, який уклав договір щодо спільного майна, ні третьої особи - контрагента за таким договором і не ставить питання оскарження договору в залежність від добросовісності сторін договору. 
 
2. Постанова КЦС ВС від 03.10.2018 у справі № 127/7029/15-ц
У випадку відчуження майна одним із подружжя проти волі іншого з подружжя та у зв'язку з цим неможливості встановлення його дійсної (ринкової) вартості, визначенню підлягає ринкова вартість подібного за своїми якостями (технічними характеристиками) майна на час розгляду справи.  

Памʼятайте! Не все майно, нажите кимось з подружжя під час шлюбу, охоплюється режимом спільної сумісної власності. Наприклад, якщо майно набуте на підставі договору дарування / в порядку спадкування / за особисті кошти / внаслідок його приватизації, то воно вважатиметься особистою приватною власністю одного з подружжя. 

GRACERS рекомендує: щоб уникнути сімейних спорів та застерегти себе від подібних позовів в майбутньому, перед продажею авто краще отримати «згоду-дозвіл» іншого з подружжя на укладення таких договірів.  

Усі новини