GRACERS FB pixel some alt

Розподіл майна при розлученні

Розподіл майна при розлученні

З плином останніх подій, в Україні значно змінилися відносини між людьми в розумінні один одного. Загальний стрес на фоні подій активізував інститут поділу майна як серед бізнес-партнерів, так і в сімейній сфері.

Розірвання шлюбу через суд

Якщо говорити про поділ сімейного майна, воно може бути здійснене незалежно від процесу розлучення, тобто як під час перебування у шлюбі, так і в процесі розірвання. Поділ може здійснюватися за взаємною згодою шляхом укладання договору про поділ майна подружжя або у судовому порядку, тобто розірвання шлюбу через суд.

Нажаль, останнім часом дуже невтішна статистика такого поділу саме через судовий процес у зв'язку з розірванням шлюбу. Варто звернути увагу, що за загальними даними, за пів року 2023 в Україні зареєстрували 10 139 випадків розірвання шлюбу, що на третину (+33%) більше, ніж за відповідний період минулого року (7632).

Так, при вирішенні питання щодо швидкого розлучення, найболючішим аспектом для подружжя постає саме поділ нажитого майна. В період спільного проживання обидва з подружжя не часто замислюються, кому що належить/буде належати при покупці вартісних речей. А вже після, коли особи через певні причини вирішують розійтися – тоді і починається найцікавіше. Кожен хоче віджати собі найвигідніший «кусочок» майна.

Так, задля захисту своїх прав та законних інтересів у процедурі виділення частини спільно нажитого майна, достатньо базово розуміти, як відбувається цей поділ та які є нюанси.

Для початку необхідно знати, яке саме майно підлягає поділу.

Так, Сімейний кодекс України, зокрема статтею 60, закріплює, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Так, спільною сумісною власністю є спільна власність двох (або більше) осіб, без визначення окремих часток кожного з них на праві власності.

У разі, коли за весь час шлюбу один із подружжя не працював або навчався в університеті, або перебував на лікуванні, тобто не мав самостійного заробітку, то все те майно, яке було придбане – є спільною сумісною власністю обох. Окрім того, до переліку цього майна, може входити люба річ, крім речей індивідуального користування.

Крім цього, врахуйте, що у разі цивільного шлюбу, майно, оформлене на одного з подружжя вільних відносин буде визначатися виключно його майном. Інша особа позбавлена права на це майно допоки не доведе факт проживання однією сім'єю в судовому порядку.

Варто звернути увагу, що до переліку майна, що не підлягає поділу, яке належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, належить:

 • майно, яке отримане через договір дарування
 • майно, яке набули до шлюбу
 • майно, що перейшло у спадок
 • речі індивідуального користування (дорога косметика, парфуми, прикраси, одяг тощо)
 • майно, яке придбане за кошти під час окремого проживання, якщо подружжя фактично припинило шлюбні стосунки, але офіційно не розірвало шлюб
 • кошти, які отримані з продажу особистого майна
 • дивіденди
 • майно, придбане за особисті кошти одного з подружжя
 • житло, приватизоване одним із подружжя відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»
 • премії, нагороди, страхові виплати, відшкодування
 • приватизована земельна ділянка, що була у користуванні одного з подружжя, якщо її розмір не перевищує норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

Шлюбний процес у суді

Що стосується коштовностей, то судова практика неоднозначна. Саме в судовому процесі при дослідженні конкретного випадку суд самостійно вирішує чи є та чи інша річ коштовною і чи належить вона поділу.

Якщо розглянути конкретні варіанти поділу квартири, будинку, дачі, гаражу, земельної ділянки, нежитлового приміщення, то суд визначає рівний поділ частин 50% на 50%. Однак, якщо у разі такого поділу частка чоловіка чи дружини будуть нерівними, то суд може присудити виплату грошової компенсації тому, чия частка буде менша.

Підставою збільшення частки може стати:

 • проживання з неповнолітньою дитиною;
 • важке хронічне захворювання;
 • несення боргових зобов'язань тільки одним із подружжя.

У разі, якщо об'єкт неможливо поділити, то суд може визначити ідеальні частки кожного з подружжя у такому майні та залишити його у спільній частковій власності. Тільки якщо чоловік та дружина будуть згодні на такий варіант, то після розлучення вони матимуть право і надалі проживати в одному будинку чи квартирі при узгодженні порядку користування таким нерухомим майном.

Також, дуже багато підводних каменів має процес поділу спільного бізнесу. Якщо особи на початку його створення не домовилися, уклавши договір щодо визначення частки кожного, то такий поділ трохи проблематичний. Оскільки, Сімейний кодекс чітко не регулює дане питання, а лише  містить одну норму, що подружжя має право поділити спільне майно, і їх частки є рівними.

Кредити також підлягають рівному розподілу, якщо вони під час сімейного життя були оформленні на одного із подружжя. Але існує багато винятків, тому в кожній справі необхідно детально розбиратися.

Іноді в спільній власності є речі, які кожен з подружжя хотів би мати в розпорядженні, однак їх неможливо розділити. Тоді суд діє в такий спосіб:

 • сприяє тому, щоб подружжя добровільно домовилося, кому з них дістанеться неподільна річ;
 • самостійно визначає одноосібного володільця речі, при цьому обов'язково бере до уваги рід занять кожного з подружжя, місце роботи, матеріальний стан, потреба в речі, мета використання;
 • проводить оцінку неподільної речі (добровільну або обов'язкову);
 • зобов'язує одного з подружжя, хто став володільцем речі, виплатити другому грошову компенсацію – половину вартості речі.

Суд у кожному випадку бере до уваги всі ті обставини, які матимуть суттєве значення під час розподілу, зокрема – наявність дітей, матеріальне становище одного з подружжя, відсутність самостійного заробітку, стан здоров'я.

Сімейне право, послуги сімейного адвоката.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини