GRACERS FB pixel

Податки на криптовалюту

Незважаючи на відсутність у міжнародній практиці єдиного підходу до визначення змісту та правового регулювання правовідносин між учасниками ринку віртуальних активів, велика увага приділяється саме питанню оподаткування прибутків, отриманих від діяльності з віртуальними активами (криптовалютою).

Оподаткування операцій з криптоактивами

В Україні також робляться спроби правового врегулювання даного питання, зокрема 15.11.2019 до Верхованої Ради України внесено законопроект №2461 «про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами».

Як зазначено у висновку Головного експертного управління у законопроекті шляхом внесення змін до Податкового кодексу України пропонується визначити особливості оподаткування податком на прибуток підприємств, податком на доходи фізичних осіб операцій з криптоактивами, під якими розуміється «вид віртуального активу у формі токену, який створюється, обліковується та відчужується в розподіленому реєстрі та не посвідчує майнових та/або немайнових прав власника криптоактиву». Операції із «токен-активами», які є видом «віртуального активу у формі токену, який створюється, обліковується та відчужується в розподіленому реєстрі, посвідчує майнові та/або немайнові права власника токен-активу, які відповідають зобов'язанням особи, яка випустила токен-актив», пропонується оподатковувати «за правилами, що застосовуються до майнових та/або немайнових прав, які посвідчує токен-актив».

Також передбачалось звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з продажу криптоактивів, а також виплат комісійних, агентських та інших послуг, пов'язаних зі створенням та обігом віртуальних активів.

Однак, даний законопроект на даний час не прийнято.

Крім того, 02.12.2020 Верховною Радою України прийнято в першому читанні проект Закону «Про віртуальні активи» № 3637 (в доопрацьованій редакції від 14.09.2020).

Як зазначають автори законопроекту у пояснювальній записці, необхідним елементом нової економічної парадигми будь-якої держави стає розвинений ринок віртуальних активів. В Україні він фактично вже є сформованим та існує протягом приблизно п'яти років, але знаходиться повністю поза межами правового поля держави. Учасники ринку віртуальних активів повинні отримати можливість користуватися банківськими послугами, сплачувати податки з отриманих доходів і отримувати юридичний захист в судах при порушенні їх прав.

Однак, незважаючи на явну актуальність даного нормативно-правового акту, у висновку Головного науково-експертного управління зазначено про ряд недоліків проекту.

Зокрема наголошено, що у даному законопроекті взагалі не вирішені питання бухгалтерського обліку віртуальних активів та їх оцінки, що може негативно вплинути на оподаткування віртуальних активів чи операцій з ними.

Таким чином, на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею, що визнано і державною податковою службою України.

Тож які є шляхи захисту від претензій податкової? Громадяни та компанії України практикують звернення до державної податкової служби за індивідуальною консультацією.

Адже п. 53.1 ст. 53 Податкового кодексу України передбачена заборона притягнення до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

Наприклад, відповідно до індивідуальної податкової консультації державної податкової служби України № 4907/ІПК/99-00-04-04-02-09 від 30.11.2020 за зверненням особи, яка займається майнінгом криптовалют та отримує біткоїни в електронному вигляді на свій крипто-гаманець, щодо оподаткування операцій з криптовалютою та їх декларування в декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація) надано наступні роз'яснення.

Зазначено, що порядок оподаткування отриманих фізичними особами доходів, зокрема визначення кола платників податку, об'єкта та бази оподаткування, ставки податку на доходи фізичних осіб (далі - податок), особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Кодексом встановлено, що фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платниками податку на доходи фізичних осіб (далі - податок) та військового збору.

Нормативними документами, що діють на сьогодні, відображення в податковій декларації наявності у платника податків криптовалюти в крипто-гаманці чинним законодавством не передбачено. Водночас, при отриманні доходів від операцій з криптовалютою зазначені доходи відображаються у розділі ІІ податкової декларації.

Вбачається, що на даний час регулятор не розмежовує отримання доходів від майнінгу, продажу віртуальних валют та доходу, який отримується через різницю курсу.

Так, за зверненням особи, що займається продажем криптовалюти ДПС 02.12.2020 надано індивідуальну податкову консультацію № 4928/ІПК/99-00-04-05-03-06, відповідно до якої дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу криптовалюти іншій фізичній особі – резиденту, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

Разом з тим, якщо цей дохід виплачується фізичною особою – нерезидентом, то такий дохід вважається іноземним та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Особи, що отримують доходи від інших осіб, які не є податковими агентами, та іноземні доходи, зобов'язані включати суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подавати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплачувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з таких доходів.

Зверніть увагу, що, як зазначає Верховний суд України, індивідуальна податкова консультація (допомога контролюючого органу) надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому така консультація надана. При цьому, надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення щодо практичного її застосування.

Метою податкової консультації є викладення (роз`яснення) платнику податків офіційного розуміння контролюючим органом змісту правової норми з питань оподаткування для забезпечення правильного її застосування. Податкова консультація обов`язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства (постанова від 16.10.2020 у справі № 820/5120/16).

Нагадуємо, що юридична компанія Gracers Law Firm, що спеціалізується на питаннях White Collar Crime та кримінальному праві, прийматиме оплату своїх послуг у криптовалютах (віртуальних валютах). Схема оплати буде досить простою. Рахунок буде включати інформацію про курс долару на день оплати, а також ціну за криптовалюту та вартість наданих послуг.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини