GRACERS FB pixel

Перетин кордону з дитиною. Відпустка з одним із батьків

Перетин кордону з дитиною. Відпустка з одним із батьків

Літо триває, і хоч коронавірус вніс свої корективи, обмеживши нас у виборі країни для відпочинку, пристосувавшись до нинішніх реаліїв ми, як і раніше, плануємо свої відпустки.

Сьогодні обговоримо проблему з якою українці нерідко стикаються при виїзді з дітьми за кордон, особливо якщо їдуть не обоє з батьків. Адже за загальним правилом дитина подорожує з мамою та татом. А що коли дитина подорожує, наприклад, з бабусею або вітчимом? Ситуації бувають дуже різні. Отже, поговоримо про те, з ким може подорожувати дитина, і які для цього необхідно мати документи.

Як оформити дитячий паспорт громадянина України для виїзду за кордон?

Почну з основного - діти, як і дорослі можуть подорожувати світом з паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Такий паспорт оформляється дітям до 16 років. Дія такого паспорту складає 4 роки, після 16 - строк дії такого документа складає 10 років.

Загалом, щоб одному з батьків виїхати за кордон з дитиною треба отримати від іншого нотаріально посвідчену заяву про згоду на виїзд дитини за кордон без його присутності та в супроводі іншої особи. В заяві обов'язково треба зазначити такі дані:

  • куди прямує дитина;
  • з ким (хто її супроводжує);
  • на який строк може виїхати дитина.

Для оформлення цього документу (згоди) одному з батьків, а у випадку виїзду дитини до 16 років з уповноваженою особою – обом батькам, потрібно надати нотаріусу оригінали паспортів, реєстраційних номерів облікових карток платників податків та свідоцтва про народження дитини.

За загальним правилом громадяни України, яким ще не виповнилося 16 років, можуть виїхати за кордон лише за згодою обох батьків та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними (мається на увазі нотаріально посвідчена заява про згоду, про яку я згадувала вище). Втім, існують певні винятки передбачені законодавством, коли нотаріальна згода другого з батьків на вивезення дитини за кордон не потрібна. Розкажу про це детальніше.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта, службового паспорта, проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків, та у його супроводі.

Проїзний документ дитини не видається з 1 квітня 2015 року та, відповідно, не вносяться відомості про дітей до паспортів батьків. У такому випадку неповнолітні діти, відомості про яких внесені до одного з батьків, мають право перетинати державний кордон України за цим документом до закінчення терміну його дії.

Відповідно до п. 4 "Правил перетинання державного кордону громадянами України" виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

Окрім того, у разі пред'явлення таких документів або їх нотаріально засвідчених копій:

Важливо: якщо, по якійсь причині один з батьків перешкоджає поїздці, отримати  дозвіл можна через суд. Проте слід розуміти, що таких процес не є питання декількох днів або навіть тижнів. Таку позовну заяву слід подавати мінімум за півроку, а то й раніше.

Доречі, при здійснення прикордонного контролю, уповноважена особа підрозділу державного кордону перевіряє того з батьків, який має намір виїзду з дитиною за кордон, або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб, стосовно відсутності відомостей щодо нього у переліку відомостей про боржників за рішеннями про встановлення побачення з дитиною, про усунення перешкод у побаченні з дитиною Єдиного реєстру боржників. І у разі наявності у цьому реєстрі боржників таких відомостей уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовляє у перетинанні державного кордону з дитиною, про що виносить обґунтоване письмове рішення із зазначенням причин відмови. Один примірник якого видається особі, якій відмовлено в перетинанні кордону. В разі відсутність можливості перевірити в Єдиному реєстрі боржників наявність таких відомостей не може бути підставою для відмови особі у перетинанні державного кордону.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, навіть якщо це близькі родичі, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (п.5 "Правил перетинання державного кордону громадянами України").

Також згадаю про статтю 313 Цивільного кодексу України, в якій сказано, що особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тобто якщо ваша дитина вже досягла відповідного віку, ніяких дозволів більше не потрібно.

Наостанок хочу сказати, по суті, цей складний процес перетину кордону з дітьми створений державою - є запобіжником незаконному вивезенню дитини за межі України і оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально.

1. За нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

2. Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Нотаріально посвідчена згода другого з батьків не потрібна, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, або якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України, чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
  • довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
  • свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України.

3. Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків на строк до одного місяця у разі винесення рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб.

4. Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на захворювання, передбачені частиною п'ятою статті 157 Сімейного кодексу України, під час пред'явлення таких документів або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав:

  • довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);
  • документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).
Усі новини