some alt

Особливості ввезення в Україну генераторів, систем безперебійного живлення та систем Starlink

Особливості ввезення в Україну генераторів, систем безперебійного живлення та систем Starlink

З перших днів повномасштабного вторгнення російська федерація не гребувала цілеспрямованим застосуванням військової сили проти цивільного населення та цивільної інфраструктури.

Так, одним із проявів агресії спрямованої проти мирного населення України, є обстріли енергетичної інфраструктури України. Такі обстріли вже залишили без електроенергії та тепла мільйони громадян нашої країни, суттєво ускладнили ведення господарської діяльності.

В зв'язку з вищезазначеним виник гострий дефіцит та значне зростання цін на генератори, акумулятори та інше обладнання необхідне для відновлення критичної інфраструктури та забезпечення населення світлом та теплом.

Урядом та народними депутатами запроваджено ряд короткострокових стимулюючих податкових та митних пільг для сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України.

Які товари можна ввозити на територію України з пільгами та яким чином будемо розбиратися далі.

Кабінет міністрів України доповнив перелік товарів які звільняються від оподаткування ПДВ та ввізним митом, при чому зміни унесені у постанову Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 яка звільняла від митних платежів товари медичного призначення, що необхідні для виконання заходів спрямованих на запобігання виникненню пандемії та ліквідацію наслідків COVID-19,

Отже цей перелік доповнено такими товарами:

  • система безперебійного електроживлення (код згідно УКТЗЕД 8501, 8502);
  • обладнання та пристрої для фільтрування або очищення води (код згідно УКТЗЕД 8421 21 00 00);
  • електрогенераторні установки (код згідно УКТЗЕД 8502);
  • трансформатори (крім товарів цивільної авіації) (код УКТЗЕД 8504);
  • акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, прямокутної (в тому числі квадратної) або будь-якої іншої форми. Літій-іонні код згідно УКТЗЕД 8507 60 00;
  • електрична апаратура для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до електричних кіл або в електричних колах (код згідно УКТЗЕД 8535);
  • пульти, панелі, розподільні щити (код згідно УКТЗЕД 8536);
  • ізолятори (код згідно УКТЗЕД 8546);
  • системи для забезпечення спутникового доступу до Інтернету (коди згідно УКТЗЕД 8517 62 00 00,8517 69 90 00, 8517 70 00 90).

В свою чергу Верховною радою проголосовано, а 29.12.2022 Президентом підписано два законопроекти про внесення змін до податкового та митного кодексу за номерами 8196 та 8197 відповідно.

Так, законопроектом № 8196 внесено зміни до розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, якими звільнено від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення (пересилання) у тому числі і в міжнародних поштових відправленнях та експрес-відправленнях на митну територію України як підприємствами так і громадянами товарів необхідних для відновлення енергетичної інфраструктури та забезпечення потреб населення (генератори, акумалятори, трансформатори, системи супутникового звязку та ін.).

Законопроектом № 8196 внесено зміни до розділу ХХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України де товари для відновлення енергетичної інфраструктури та забезпечення потреб населення звільнено від оподаткування ввізним митом.

Окрім того, законопроектом № 8196 розділ ХХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України доповнено пунктом 9-21, яким в свою чергу розширено перелік товарів, що звільняються від оподаткування ПДВ та ввізним митом, цей перелік є найширшим і вичерпним та саме до нього слід звертатися для того щоб визначити чи дійсно товар який ви ввозите на територію України є звільненим від оподаткування ПДВ та ввізним митом. Обидва законопроекти набрали чинності 03.01.2023, пільги будуть діяти до 01.05.2023.

Тобто Верховною Радою врегульовано питання, щодо поштових відправлень громадянам генераторів, акумуляторів та систем супутникового зв'язку (Starlink) які вони замовляють на закордонних маркетплейсах.

Отже, у разі коли ви самостійно завозите товар який звільнений від оподаткування вам необхідно надати митниці інформацію (чек, інвойс, квитанцію, виписку) про вартість такого товару.

Згідно статті 375 Митного кодексу України у разі якщо сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, письмова декларація не подається.

Якщо ж вартість товару перевищує встановлені ліміти потрібно до митного оформлення подати письмову декларацію із відповідними документами передбаченими статтею 53 Митного кодексу України.

Проте і в такому випадку ви не маєте сплачувати ПДВ та мито.

Можлива ситуація коли ви замовили товар за кордоном і його відправлено вам поштою.

У такому разі якщо сумарна фактурна вартість не перевищує 150 євро у митниці не виникне жодних питань до вас та декларації вам подавати не потрібно.

Якщо ж фактурна вартість посилки складає понад 150 євро необхідно провести Декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, яке здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою, проте і в такому випадку митниця не вправі вимагати від вас сплати митних платежів.

Варто звернути увагу на правильність визначення коду Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (код УКТЗЕД). УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України “Про Митний тариф України”, що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. Товари при їх декларуванні підлягають класифікацї, тобто у віднодношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД (ч. 1 ст. 69 МКУ). У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (ч. 4 ст. 69 МКУ). Необхідно, щоб товар який ви ввозите на митну територію України відповідав товарній номенклатурі, що передбачена для товарів звільнених від оподаткування ПДВ та ввізним митом, в іншому випадку на товар буде нараховане ввізне мито та ПДВ.

У разі якщо митниця нарахувала вам платежі за товари передбачені у відповідному переліку вона порушила ваші права, що є підставою для звернення до суду.

Таким чином, до 01.05.2023 звільнено від оподаткування ввізним митом та ПДВ - товари необхідні для відновлення енергетичної інфраструктури, товари які забезпечують потреби в електроенергії як бізнесу так і населення, а також системи супутникового звʼязку (Starlink). Неважливо як ви завозите ці товари, самостійно, чи за допомогою операторів поштового зв'язку, експрес-перевізником у будь якому разі обов'язок по сплаті ввізного мита та ПДВ у вас відсутній, проте по кожному окремому товару варто звернути увагу як такі товари класифікуються згідно з УКТ ЗЕД та чи дійсно такий товар підпадає під пільги.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини