GRACERS FB pixel

Кримінальні справи Людмили Куси

— Ще 15 років тому кримінальна практика як спеціалізація адвоката вважалася чимось на кшталт «клубу для своїх». Сьогодні, як відчувається, такого клубу більше немає. Чи є, тільки умови «членства» змінилися?

На мою думку, такий клуб все ще існує. Але чим далі, тим більше він відходить у небуття. Світ змінюється. Раніше – хорошим спеціалістом вважався той, хто присвячував всю свою професійну діяльність вивченню однієї практики, та, відповідно був найкращим у своїй сфері діяльності.

Зараз же, світ переходить до того, що присвячувати свою професійну діяльність чомусь одному просто немає сенсу, адже, нам пощастило жити в той час, коли для того, щоб отримати майже будь-яку інформацію достатньо лише відкрити свій смартфон. Сьогодні для того, щоб освоїти нову професію, або нову спеціалізацію вже не потрібно вчинитися по 6-7 років в університетах. На даний час існує безліч платформ на базі яких, можна отримати знання, в тому числі і освоїти професію юриста.

Свій відбиток наклала і пандемія. Адже, під час запровадження карантину ще більше інформації з'явилося в онлайн доступі. Лекції найкращих вишів світу можна скачати онлайн та дивитись в будь-який час. Тобто, отримати інформацію і знання – досить легко.

Здавалось би, навіщо ж тоді зупинятися на одній спеціалізації, якщо можна освоїти декілька?

Більш того, такий же запит все частіше звучить і від клієнта. Все частіше клієнт приходить не лише з проблемою кримінального переслідування, а з комплексом проблем. Оскільки ми ведемо мову про білокомірцеву злочинність, то ці проблеми стосуються як правило корпоративних, договірних, трудових правовідносин тощо.

Змінюються підходи до навчання та побудови кар'єри.

Звичайно, для освоєння професії лише теоретичних знань не достатньо, але при бажанні практичні навики також можливо отримати без надмірних зусиль.

Тому, на мою думку, хоча такий клуб все ще існує, але ми досить скоро перейдемо до того, що питання конкретної спеціалізації адвоката турбувати клієнта не буде.

 

— Чи викликане це тим, що у кримінальних провадженнях стало більше «білокомірцевих» справ, порівняно відвертим криміналом?

Вважаю що речі ніяким чином між собою не пов`язані, але ви праві, так званих білокомірцевих справ стало дійсно в рази більше.

На мою думку, на це більше вплинуло те, що дії, які раніше відбувалися за допомогою фізичного впливу (наприклад рейдерське захоплення підприємства), почали відбуватися лише за допомогою ноутбуку, інтернету та подальшого (переважно протиправного) використання державних реєстрів.

Крім того, як раніше так і зараз залишається актуальною боротьба з конкурентами в бізнесі за допомогою кримінального провадження.

Найгірше, що на мою думку відбувається зараз – це боротьба з топ менеджерами, які в тяжкі роки після Революції гідності взяли на себе відповідальність та допомагали виходити з кризи державним підприємствам, а зараз отримують підозри та обвинувачення за неправильні, на думку правоохоронних органів, управлінські рішення.

Боротьба з корупцією в нашій країні теж, на превеликий жаль дуже часто перетворюється на фарс, та є відвертою провокацією правоохоронних органів.

 

— Чому ви вибрали саме кримінально-правову спеціалізацію, чим вона вас приваблює?

Традиційно, кримінальне право, зокрема як і White Collar Crime, сприймаються як “чоловічі” спеціалізації. Натомість, я вважаю, що цей стереотип стає все менш актуальним.

Протягом свого свідомого життя я прагнула стояти на захисті та запобігати порушенню прав людини, зокрема з боку осіб, що наділені владними повноваженнями, що зокрема спонукало мене здобути необхідні для цього знання та вміння.

А де, як не в сфері кримінально-правових відносин захищати права та інтереси людей?! Саме тому, я свідомо обрала професію юриста, стала адвокатом та здійснюю захист інтересів клієнтів у кримінальних провадженнях. Це мій свідомий вибір і я щодня переконуюсь у його правильності.

 

— Які питання сьогодні найбільше турбують клієнтів у кримінально-правовому аспекті? Чи змінилися вимоги до захисту у 2022 році? Які проблеми 2021 року залишаються актуальними й сьогодні?

Все частіше, окрім захисту в кримінально-правовому аспекті клієнтів турбує публічна площина.

Досить часто правоохоронні органи під час затримання, або вручення підозри дають досить багато інформації в медіа, забуваючи про те, що у відповідності до ст. 222 КПК України розголошення відомостей досудового розслідування категорично забороняється та є абсолютно недопустимим. Натомість, ми бачимо діаметрально протилежну картину.

Така інформація, про нібито скоєний клієнтом злочин подається однобоко, та, звичайно не йде на користь клієнту в його повсякденному житті. Адже досить часто інтерв'ю та висловлювання правоохоронців у ЗМІ не відповідають дійсності – “підозрюваного” називають “обвинувачем”, про окремі факти та епізоди кримінального провадження, що лише встановлюються слідством, говорять, як вже доведені та встановлені судом обставини. Безумовно, що від цього страждає репутація клієнтів, що працюють у публічній площині, або ж є топ-менеджерам.

Тому, все частіше клієнт приходить не лише за вирішенням проблеми в межах кримінального процесу, а й за тим, щоб адвокат був захисником його прав і в публічному полі. Подача дифамаційного позову, підготовка клієнта до інтерв'ю з дійсно незалежними журналістами з метою висвітлення своєї точки зору, вихід чи не вихід в медійну площину. Все це наразі також є невід'ємною частиною комплексного захисту інтересів клієнта інформаційному суспільстві сьогодення.

Проблеми 2021 року, які залишаються актуальними і сьогодні, це в першу чергу відсутність “вибірковість” з якою доводиться часто зіштовхуватись у кримінальному провадженні. Так, в окремих випадках, особливо, якщо йде мова про представництво потерпілого, за слідчим доводиться фактично “бігати”, щоб каталізувати хід досудового розслідування. В той же час, в інших кримінальних провадженнях клієнтів постійно викликають для проведення допитів чи інших слідчих дій. Подібне, може свідчити про заінтересованість органів досудового розслідування, яка поза розумним сумнівом виходить за межі КПК України. Водночас, правоохоронні органи (ДБР, НАБУ, САП), які повинні запобігати подібним проявам “зацікавленості” перебувають у постійних міжвідомчих конфліктах, які відбуваються вже тривалий, що вбачається з чисельних інтерв'ю та коментарів представників відповідних відомств.

Також актуальним для клієнтів залишаються реорганізаційні процеси в системі правоохоронних органів України. До прикладу, новостворений БЕБ ще повністю не запрацював, натомість Податкова міліція вже ліквідована. Ряд кримінальних проваджень, що були на розгляді у Податковій міліції, знаходяться у “підвішеному стані”, що створює численні перешкоди для клієнтів, а головне спрогнозувати, коли належним чином запрацює БЕБ не може ніхто.

Додають хвилювань клієнтам і численні факти та спроби тиску на українську адвокатуру. Клієнти не живуть у вакуумі та, завдяки миттєвому поширені, спостерігають за негативними тенденціями, зокрема намаганнями встановити контроль над інститутом адвокатури. Зазначене, змушує клієнтів ставити під сумнів наскільки його адвокат буде неупередженим та зробить все для захисту їх прав та інтересів.

 

— Поруч з заявленою лібералізацією в економіці відчувається посилення кримінально-правового тиску на бізнес. Це просто збіг чи взаємопов'язані процеси?

Спрощуючи численні бюрократичні процедури ведення бізнесу, запроваджуючи спеціальні податкові умови, як наприклад Дія Сіті, влада пропонує бізнесу “нові правила гри”. Закономірно, що при цьому від “старих правил гри” необхідно відмовлятись.

За останній час в українському законодавстві відбулось багато знакових законодавчих змін та запроваджень, які покликані зробити ведення бізнесу в Україні більш цивілізованим, відкритим та доступним.

Натомість, для багатьох представників бізнесу запроваджені зміни можуть бути невигідними, незручними, або ж навіть незрозумілими та алогічними.

Тому, посилення кримінально-правового тиску на бізнес не є неочікуваним, а швидше закономірним.

 

— Дуже часто у 2021 році представники прокуратури говорили про необхідність зміни КПК. На Вашу думку, щось треба змінювати?

Зміни звичайно потрібні. Але думки працівників прокуратури та правоохоронних органів значно відрізняються від думок адвокатів щодо тих змін, яких КПК потребує.

Так, вже тривалий час потребує внесення змін до КПК України, що стосуються проведення “”обшуку, який став за останній час улюбленою слідчою (розшуковою) дією правоохоронних органів, а кількість обшуків істотно зросла. Натомість, чинний КПК не передбачає обов'язкової присутності адвоката під час обшуку, що у багатьох, особливо упровадженнях WCC є надзвичайно важливим та істотно мінімізує ризик того, що клієнту будуть підкинуті докази, яких “бракує слідству”.

Не менш важливим є внесення змін до КПК в розрізі реалізації в України програми “Держава у смартфоні”, запровадження електронного кримінального провадження та реалізації пілотного проекту eСase, адже кількість матеріалів справ з кожним роком зростає з геометричною прогресією і всіх їх опрацьовувати у паперовому форматі стає практично неможливо.

 

— Нещодавно ви стали партнером Gracers Law Firm, з чим ви вас щиро вітаємо. Розкажіть, що тепер входить до ваших адміністративних компетенцій, та що саме для вас означає бути партнером фірми?

Щиро дякую за привітання!

Для мене, в першу чергу, це велика відповідальність, адже бути партнером – це бути відповідальним за результат.

Партнер фірми приймає ключові та найскладніші рішення, які можуть мати вирішальне значення для справи клієнта. Відповідальність за кожне рішення та поставлене завдання і контроль за його своєчасним якісним виконання - колосальна, особливо, якщо мова йде про кримінальні справи.

Від проактивності партнера залежить подальший розвиток та популяризація бренду фірми, залучення нових клієнтів та збереження існуючої клієнтської бази, впровадження діджитал-елементів, відкриття нових практик, збереження ключових працівників, постійний аналіз існуючої системи заохочування в компанії та максимально об'єктивної оцінки роботи працівників, і звичайно ж, аналіз діяльності конкурентів.

Партнерство також передбачає прийняття і таких непростих рішень як звільнення працівника, або ж припинення співпраці з клієнтом, який може бути вигідним з економічної точки зору, однак бути токсичним та своїми діями завдавати репутаційних втрат для фірми.

Водночас, окрім вищеперерахованих моїх обов'язків як партнера Gracers, я також активно продовжую брати участь у судових засіданнях та розробці стратегії захисту інтересів клієнта, зустрічах з клієнтами, публікуватись у фахових юридичних виданнях, організовувтаи та брати участь у юридичних заходах.

З огляду на значний обсяг завдань мій щоденний план дій розплановано по хвилинно, інакше можна пропустити якусь деталь, що в підсумку матиме колосальне значення для клієнта, а для Gracers клієнти - понад усе.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини