Самовільне залишення військової частини: кількість справ в 2024 році зросла вдвічі
Кількість кримінальних проваджень за статтею «Самовільне залишення військової частини» в Україні зросла майже вдвічі у 2024 році в порівнянні з минулим роком: наразі відкрито понад 34 тисячі справ і тенденція до росту кількості таких випадків зберігається, повідомила молодша партнерка юридичної фірми GRACERS Людмила Куса.
Самовільне залишення військової частини
«Згідно даних Офісу генпрокурора, з січня по вересень 2024 року правоохоронцями обліковуються понад 34 тисячі проваджень у зв'язку із вчиненням кримінального правопорушення, передбаченого статтею 407 КК України (самовільне залишення військової частини). Для порівняння: в 2023-му таких справ було зареєстровано 16 515», - повідомила Куса.
Згідно даних реєстру судових рішень, у 2024 році уже винесено 1166 вироків, у 70% справ суд призначив покарання у вигляді позбавлення волі.
«Серед основних видів покарання, які призначають у даному виді кримінальних проваджень варто виділити наступні: 811 осіб було засуджено до позбавлення волі, до 118 осіб було застосовано покарання у вигляді службового обмеження для військовослужбовців, ще 108 осіб засуджено до тримання в дисциплінарному батальйоні. Штрафом відбулися лише 30 осіб», - зазначила Людмила Куса.
Крім того з січня по жовтень 2024 року винесено 261 вирок за статтею 408 КК України (дезертирство). Для 249 осіб суд призначив покарання у вигляді позбавлення волі лише 12 осіб були засуджені до тримання в дисциплінарному батальйоні
«Інколи суд все ж доходить висновку про помʼякшення покарання. До прикладу в травні цього року Орджонікідзевський районний суду м. Запоріжжя при винесенні вироку врахував особу обвинуваченого, його бажання чесно та сумлінно продовжувати захищати державу від збройної агресії рф та замінив йому покарання у вигляді позбавлення волі на тримання в дисциплінарному батальйоні строком на 2 роки. Проте, на жаль, такі рішення приймають вкрай рідко, а основним видом покарання за вказаний злочин залишається позбавлення волі», - пояснила Куса.
За її словами, проблема самовільного залишення службової частини лишається гострою в умовах війни, що триває, проблеми вчасної ротації військовослужбовців та потребує комплексного вирішення.
Якщо ви чи ваші близькі потребують допомоги адвоката в Києві чи іншому місті - ми в GRACERS знаємо, що робити. Заповнюйте форму на сайті або телефонуйте в будь-який час.