Чому варто відкрити ФОП?
У 2022 році, незважаючи на широкомасштабне вторгнення, в Україні було зареєстровано 201 295 нових ФОПів. При цьому, 69% з них українці зареєстрували за допомогою «Дії».
Після кількох місяців вимушеного простою весною 2022р. бізнес розпочав знову працювати, а отже, зʼявились і необхідні передумови для появи нових субʼєктів підприємництва.
У свою чергу, хоча кількість ФОП в Україні неухильно зростає, непоодинокими залишаються випадки, коли особи, що по суті займаються бізнесом, проте не квапляться офіційно реєструвати себе як субʼєкта підприємницької діяльності.
Чому варто зареєструвати ФОП, а також які в цьому безумовні плюси, піде мова далі.
По-перше, так дешевше.
Якщо отриманий дохід (навіть не чистий прибуток!) фізичної особи оподатковується за ставкою 18 % + 1,5% військовий збір, то оподаткування ФОП як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування є значно вигіднішим.
До прикладу, ФОП на загальній системі сплачує таку ж ставку податку, однак вже з «чистого прибутку».
У свою чергу ФОП 1-2 групи спрощеної системи сплачують фіксовані суми (268,4 грн. та 1340 грн. відповідно), а на 3 групі ставку (3%, або 5% чи взагалі 2% на період воєнного стану)
По-друге, зростає ваша партнерська привабливість для іншого бізнесу.
Культура ведення бізнесу, а також особливості податкового комплаєнсу в Україні, змушують представників бізнесу надзвичайно ретельно перевіряти своїх контрагентів на предмет наявності ризиків співпраці з ними.
Водночас, якщо ви самостійно займаєтесь наданням, наприклад, консалтингових послуг, і при цьому не зареєстровані хоча б як ФОП, то навіть малі, не кажучи вже про середні чи великі компанії, навряд чи будуть співпрацювати з вами.
Адже фінансові операції, які будуть відбуватись з вами однозначно зацікавлять податківців, а подібна додаткова увага навряд чи сподобається якомусь бізнесу.
По-третє, збільшується варіативність у разі повернення у статус «найманого працівника».
Ряд бізнесів, особливо у сфері IT, наполегливо рекомендують своїм працівникам реєструватись ФОПами на спрощеній системі. Мета даного прохання прагматична – оптимізувати витрати на податки.
І хоча подібний крок не йде на користь державі, проте тривалий час є усталеною практикою на ринку праці. Тому, якщо за волею певних обставин ви зміните свій статус з «бізнесмена/бізнесвумен» і перейдете в лави «найманих працівників» наявність зареєстрованого за вами ФОПа стане приємним бонусом для більшості роботодавців та зробить співпрацю з вами привабливішою.
По-четверте, вас будуть менше лякати перевірки та штрафи.
Чи можна займатись бізнесом без державної реєстрації себе як підприємця? Фактично та практично так, однак це незаконно, а розмір штрафів за це немалий.
До прикладу, провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, - тягне за собою накладення штрафу від 17 тис. грн. до 34 тис. грн. з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої (ст. 164 КУпАП).
Крім того, якщо контролюючий орган у разі перевірки особи встановить факт зайняття нею підприємницькою діяльністю, то у такому випадку податкова самостійно визначає суму податкового зобов'язання за відповідні звітні періоди, та застосовується штраф в розмірі 25% суми визначеного податкового зобов'язання, незалежно від того, сплачувала така особа податок чи ні (п. 123.1 ст. 123 ПКУ).
По-пʼяте, отримуєте змогу офіційно масштабувати свій бізнес.
Зареєструвавши себе як ФОП на загальній системі, або ж 2 чи 3 групи спрощеної, підприємець має змогу офіційно використовувати найману працю та ставати роботодавцем, чого не може робити, наприклад фізична особа.
У свою чергу, офіційний найм працівників сприяє легальному масштабуванню бізнесу за рахунок найманої праці.