GRACERS FB pixel some alt

АРМА

АРМА

Відповідно до ст. 2 Закону України № 772-VIII (далі – Закон), Національне агенство (далі – АРМА), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

Метою АРМА є розшук потенційно незаконних активів за запитами правоохоронних органів, які в ході розслідування корупційних та інших кримінальних злочинів можуть звертатися до суду щодо арешту та передачі активів в управління АРМА до винесення вироку суду.

Згідно офіційної інформації, на початок вересня 2021 року сума коштів на депозитних рахунках АРМА становить понад 605 мільйонів у гривневому еквіваленті, а за 2 роки роботи Вищий антикорупційний суд України виніс ухвали про арешт і передачу в управління АРМА сукупна вартість яких становить понад 1,5 мільярда гривень.

Однак, в липні 2021 року Служба безпеки України викрила злочинну схему у АРМА згідно якої, керівництво установи вступило у змову і незаконно заволоділо грошовими коштами у сумі 395 тис. доларів США, на які було накладено арешт судом, та передано в управління АРМА.

Співробітники СБУ встановили, що замість зберігання в АРМА, ці кошти незаконно перевели на банківський рахунок підставної особи. Це відбулось внаслідок злочинної змови, в яку вступило керівництво АРМА та приватні адвокати. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження, яке вподальшому було передано з ДБР в НАБУ.

Для вирішення проблем пов'язаних з порушенням прав громадян і бізнес спільноти, 14.07.2021 року були внесені зміни до Закону з метою вдосконалення системи виявлення, розшуку та управління незаконними активами. Документ набуває чинності з 1 листопада 2021 року.

Запропоновані зміни до Закону на думку авторів, створюють умови для належної взаємодії між сторонами кримінального провадження з метою забезпечення АРМА ефективного управління активами і збереження або збільшення їх економічної вартості.

До Закону вносяться такі зміни:

1. При обранні судом способу управління активами у вигляді розпорядження майном, таке розпорядження може бути здійснене лише після винесення вироку, що набрав законної сили.

2. Нерухоме майно не може бути передано для реалізації без згоди власника такого майна до винесення обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або іншого судового рішення, що набрало законної сили, яке є підставою для застосування спеціальної конфіскації.

3. Реалізація здійснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок відбору таких юридичних осіб, порядок реалізації активів на прилюдних торгах (аукціонах) та/або електронних торгах визначаються Кабінетом Міністрів України.

4. Вдосконалення порядку повернення активів власникам за рішенням суду. АРМА буде зобов'язане повернути актив протягом 10 робочих днів з моменту появи ухвали в Реєстрі судових рішень або за поданням власниками активів завіреного рішення суду про скасування арешту й повернення майна.

5. Рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду при наявності хоча б однієї з таких підстав:

  • майно піддається швидкому псуванню;
  • майно швидко втрачає свою вартість;
  • витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше ніж 50% його вартості.

6. Щодо розміру вартості активів, який є підставою для їх передачі в АРМА, то він приведений у відповідність до Кримінального процесуального кодексу, не підніметься й залишиться на рівні 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Таким чином, прийнятті зміни до Закону України № 772-VIII, які мають на меті покращити діяльність АРМА у сфері управління арештованими активами є позитивними, однак, не є завершеними до моменту проведення конкурсу на заміщення посади керівника АРМА.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини