Купівля/продаж франшизи у період війни: що потрібно врахувати сторонам угоди?

Що таке франшиза?
Чи любите ви McDonald's, Domino's Pizza чи KFC? Можливо і ні, однак у світі майже не лишилось людей, які б не знали про існування цих закладів.
Один із секретів їх успіху полягає у масштабуванні та поширенні мережі цих ресторанів (так, McDonald's позиціонує себе як ресторан) ледь не на усіх контитентах та у більшості країн світу.
Важливим фактором успіху згаданих закладів харчування стала готовність їх власників продавати іншим бізнесменам право на використання торговельних марок цих компаній, а також технологічних рішень, багаторічних управлінських напрацювань та бізнес-стратегій.
То що ж таке франшиза?
Франшиза - це форма співпраці між юридично та фінансово незалежними сторонами (компаніями та/або фізичними особами), в рамках якої одна сторона (франчайзер), що володіє успішним бізнесом, відомою торговою маркою, ноу-хау, комерційними таємницями, репутацією та іншими нематеріальними активами, дозволяє іншій стороні (франчайзі) користуватися цією системою на певних умовах. Вказані умови визначають сторонами у договорі франчайзингу, або ж як воліє його називати український законодавець (договір комерційної концесії).
Широкомасштабне вторгнення – додатковий поштовх наважитись продати/купити франшизу.
Якщо ваш бізнес має успішну локальну історію, однак для його перетворення у цілу мережу вам бракує фінансових, управлінських та людських ресурсів, то продаж франшизи потенційним покупцям є цікавим та стратегічно виграшним рішенням. Це дозволить не тільки зберегти, а і примножити цільову аудиторію серед клієнтів, зробити бренд компанії/товарів/послуг більш впізнаваним, а також допоможе отримувати стабільний дохід у вигляді роялті за використання торговельної марки чи виплат за договором франчайзі.
Широкомасштабне вторгнення росії красномовно продемонструвало, що після вимушеного тимчасового переміщення, наприклад з Маріуполя чи Херсону до Києва чи Івано-Франківська, люди завжди намагались знайти у своєму новому місті той же супер-маркет, салон краси, кавʼярню чи магазин квітів, до яких уже звикли та ходили у своєму рідному місті.
Саме тому купівля чи навпаки продаж франшизи впізнаваного бренду, якому довіряють та який люблять, в умовах величезної кількості вимушених внутрішніх міграційних процесів (переселень) є одним з трендів 2022 року.
Що потрібно врахувати продавцю франшизи?
По-перше, надаючи право іншим особам надавати послуги чи продавати товари під брендом вашої компанії – це значні репутації ризики, адже неякісний сервіс чи продукція, яку буде надавати чи виготовляти франчайзі, шкодитиме усій мережі. Для того, щоб це мінімізувати, договір комерційної концесії має містити детальний перелік вимог щодо якості послуг, що будуть надаватись чи товарів, що продаватимуться (виготовлятимуться).
По-друге, франчайзер несе субсидіарну відповідальність за вимогами, що заявляються до франчайзі у разі невідповідності якості товарів (робіт, послуг), які продаються (виконуються, надаються) франчайзі.
По-третє, надзвичайно важливо передбачити у договорі франчайзингу змогу впливати на ключові рішення покупця франшизи щодо, наприклад, вибору місця розміщення виробничих потужностей чи визначення якісних характеристик продукції, що використовується тощо.
Крім того, необхідно визначити чіткий перелік заборон та обмежень для користувача франшизи, як от перелік контрагентів, з якими франчайзі не може співпрацювати, адже це буде шкодити репутації компанії загалом, або ж заборони без письмової згоди франчайзера повідомляти третім особам технологічні та організаційні моменти функціонування франшизи.
Що потрібно врахувати покупцю франшизи?
По-перше, придбання франшизи – це ризиковий спосіб інвестувати, особливо, якщо мова іде про франшизу компанії, що є маловідомою, а особливо, коли ви інвестор-початківець. Саме тому, необхідно чітко розуміти, право на що ви отримуєте при придбанні франшизи: на використання торговельної марки, на постійне консультування та навчання з боку франчайзера, на детальну вичерпну інструкцію, яким чином організувати перші кроки роботи бізнесу, на перелік контактів постачальників тощо?
Також, перед придбанням франшизи критично необхідно провести комплексний аналіз франчайзера та його бізнесу. Особливу увагу треба звернути на те, чи зареєстрована торговельна марка, якими активами володіє франчайзер та його бізнес, не зайвим буде перевірити судові реєстри, реєстри боржників тощо на предмет їх рентабельності та ризикованості.
По-друге, договір комерційної концесії укладається лише у письмовій формі. Які б не були у вас дружні чи будь-які інші відносини, однак без письмової фіксації досягнутих умов щодо використання франшизи, ви можете втратити не тільки право здійснювати свою діяльність під відомим брендом, а і безповоротно втратити кошти, що будуть сплачені за франшизу.
По-третє, отримуючи право на користування франшизою, франчайзі у більшості випадків перебуває у залежній від франчайзера позиції щодо більшості питань: від вибору місця виробничих потужностей, до кольору скатертин, що будуть застелені на столі у закладі харчування. Зважаючи на це, важливо на етапі узгодження договору франчайзингу узгодити кордони та межі повноважень кожної зі сторін. При цьому, франчайзі важливо передбачити для у договорі перелік тих питань у веденні підприємницької діяльності, щодо яких він буде самостійно ухвалювати необхідні рішення.