Цифрова еволюція
Представники органів в сфері державної реєстрації констатують зменшення кількості скарг по з питань захисту бізнесу від рейдерства. Чи відчувається «потепління» у взаєминах бізнесу і держави, зокрема, в роботі вашої компанії?
-Зменшення кількості звернень до відповідних органів влади, аж ніяк не свідчить про зменшення кількості рейдерських атак. Протидія законній господарській діяльності – це системна проблема для національного бізнесу. І далеко не завжди ця проблема пов'язана з залученням компетентних органів влади. З п'яти кейсів тільки в одному випадку тиск на бізнес виходить від правоохоронних органів. Переважна більшість атак ініціюють недобросовісні конкуренти або особи, які спокусилися чужим бізнесом і хочуть їм заволодіти. Звичайно, вони задіють владні інструменти для досягнення своїх цілей: залучають відповідні органи реєстрації або нотаріату для тих чи інших реєстраційних дій. Однак, покладати відповідальність за рейдерство виключно на органи влади годі й говорити. Чи зменшилася кількість скарг щодо захисту бізнесу від рейдерства? Повірте, представники органів влади, озвучуючи таку статистику, не лукавлять. Але цей факт не має нічого спільного з підвищенням ефективності роботи органів по протидії рейдерству. Навпаки, їх манера роботи змушує потенційних заявників вдаватися до інших шляхів захисту. Наведу приклад. Не так давно, захищаючи клієнтку в, здавалося б, тривіальної ситуації, ми зіткнулися з досить показовою ситуацією в Офісі протидії рейдерству. Незаконність перереєстрації житлового будинку з подальшим продажем цього будинку без підписів власниці нерухомості доведена рядом експертиз, залишилося вирішити «реєстраційний момент». Скаргу в інтересах клієнтки Офіс протидії рейдерству розглянув в кінці серпня, але рішення не прийняв до сих пір. Що це: блокування прийняття рішення нашими опонентами або жорна бюрократичної машини - питання залишається відкритим.
Що в такому випадку робити бізнесу? Куди звертатися за захистом?
Єдиний правильний шлях - звертатися за захистом до суду. Але цей шлях в умовах гострого кадрового дефіциту в судовій системі і непрогнозованою судової практики також не є легким і швидким. Часто рейдери розгортають цілу інформаційну кампанію проти законних власників бізнесу, тому важливою складовою захисної стратегії є реакція в публічній площині. В результаті активна публічна комунікація, оскарження всіх незаконних реєстраційних дій в судовому порядку, отримання з забезпечувальних судових документів до вирішення питання по суті, стануть запорукою ефективної стратегії захисту з метою досягнення необхідного результату.
Методи тиску на бізнес і рейдерських атак еволюціонують? Зловмисники вдаються до креативних інструментів, що ускладнює роботу захисників?
Все нове – це добре забуте старе. В окремих випадках можна спостерігати повернення до методів якщо не 90-х, то початку «нульових». Хоча такі банальні способи атак, як підробка судових рішень, документів або переписування об'єктів нерухомості на бездомних осіб, зустрічаються все менше і менше. Але з іншого боку, перехід країни в цифрову площину вивів на поле рейдерської війни нового гравця – хакера. З останнім часом значно почастішали випадки використання дій хакерів для несанкціонованого втручання в реєстри органів влади з метою зміни цифрової реальності. Ця проблема буде лише посилюватися. І тільки уявіть її масштаби: тепер, щоб змінити власника або здійснити факт реєстрації, навіть не потрібно задіяти так званих чорних нотаріусів або реєстраторів. Досить одного вправного хакера. У таких випадках головне - швидко зафіксувати цифрові сліди незаконного втручання в реєстри. До подібних ситуацій можна залучати правоохоронні органи, однак методи кримінально-правового захисту все ж обмежені певним рамками, тому і відновити порушене право швидко нелегко.
Часто можна почути фразу про те, що безпека бізнесу - справа самого бізнесу. Ви згодні з такою думкою? За вашими спостереженнями, у бізнесу є усвідомлена стратегія в частині організації заходів по власному захисті?
Частка правди в цьому твердженні є. Бізнес повинен зробити все можливе для того, щоб убезпечити себе від ризиків. Стратегія організації власного захисту повинна містити ряд запобіжних заходів. Ризики можна виявити і дати конкретні рекомендації по їх нівелюванню тільки після ретельного юридичного аудиту діяльності бізнесу. Є дуже багато загальнодоступних ресурсів, що дозволяють відслідковувати тривожні дзвіночки, які в подальшому можуть обернутися справжніми проблемами. ЄДРСР (реєстр судових рішень)необхідно перевіряти на предмет винесення ухвал не тільки по відношенню до ваших контрагентів і не тільки в межах території розташування вашого бізнесу. Бувають випадки, коли визначення слідчим суддею виноситься у Львові, а обшук проводиться в компанії з Харкова. Такі моменти необхідно виловлювати завчасно, адже «маски-шоу» попереджати про свій візит не будуть. Втім, ніхто з обшуків не починає. Спершу відбувається збір інформації та документів, причому не обов'язково про компанію, яка потрапила в поле зору правоохоронців. Навіть якщо та інша ситуація прямо вас не стосується, ви повинні залишатися напоготові. Всю цю моніторингову систему необхідно ретельно вибудовувати і налаштовувати. Потрібно чітко визначити групу ризикових компаній (конкурентів і контрагентів) і розуміти самі «болючі» місця бізнес-процесів.
Що ще можна віднести до превентивних заходів для захисту бізнесу?
Одним із запобіжників є введення комплаенспрограмми на підприємстві. Незважаючи на те що компанії впроваджують їх вельми неохоче, оскільки часто їх (особливо в антикорупційній частині) насаджуються владою, ці політики можуть стати ефективною підмогою для запобігання проблеми. Комплаенспрограмми дозволяють зменшити бізнес-ризики у взаєминах з «проблемними» контрагентами. Важливим превентивним елементом також є податковий аудит підприємства - обчислення слабких місць, якими можуть в подальшому зацікавитися контролюючі органи. Також не варто забувати про аудит кадрової складової підприємства на виявлення співробітників, які можуть бути сприйнятливими до залучення як правоохоронними органами, так і конкурентами; про комерційну розвідку, контррозвідку, інформаційну безпеку. Все залежить від побажань клієнта і того, скільки він готовий заплатити. А тут вже включається український менталітет: всі хочуть отримати максимум за мінімальну ціну. Навіть великий бізнес економить на превентивному юридичному захисті, а потім дивується, коли до нього навідуються «гості». Зрозуміти походження проблеми і запобігти їй в цьому і полягає профілактика захоплення. А для цього бізнесу необхідно починати діалог з юридичною компанією задовго до настання години «Ч». Кожна ланка бізнесу має розуміти свою роль, ризики, за які відповідає, і заходи для захисту.
Яким видам бізнесу слід побоюватися рейдерів, необґрунтованих перевірок контролюючих органів та правоохоронців найбільше?
На сьогоднішній день більш сприйнятливі до атак рейдерів аграрні і фармацевтичні компанії - ті бізнеси, які активно розвиваються. Все більше і більше цікавою для рейдерів буде ставати ІT-сфера. Сьогодні вона досить складна в контексті розуміння процесів структурування, та й в Україні, як правило, цей бізнес присутній тільки фізично, а реєструється за кордоном, що ускладнює можливості для рейдерських маніпуляцій. Однак ця галузь буде значно посилена на рахунок приходу ІT-бізнесу з Білорусі. Білоруський бізнес захопить великий обсяг національного ринку. Відповідно, такий апетитний шматок буде приваблювати злочинців.