GRACERS FB pixel

Бурштиновий бізнес в Україні: легально чи ні?

Бурштиновий бізнес в Україні: легально чи ні?

Легалізувати видобуток бурштину намагаються вже не вперше. Верховна Рада восьмого скликання розглядала кілька законопроектів із цього питання, але тоді їх так і не прийняли, відтак бурштиновий бізнес в Україні досі залишався переважно нелегальним. Але парламент зробив необхідні кроки для легалізації видобутку бурштину в Україні. Про це свідчить прийнятий 4 лютого 2020 року закон №2241, яким передбачено зниження ренти на видобуток бурштину з 25% до 10%. До цього, 19 грудня 2019 року, Верховною Радою України було прийнято закон №2240, яким закріплюється процедура легалізації видобутку бурштину та діятиме заборона до 2021 року на його експорт. Основна мета прийнятих законопроектів – закріпити на законодавчому рівні видобуток та обіг бурштину. Окрім того, прийняті закони важливі для держбюджету, у якому вже 2020 року передбачено надходження від видобутку бурштину.

Як буде працювати легальний ринок бурштину?

  • Отримати дозвіл на геологічну розвідку з подальшим видобуванням бурштину (терміном на 5 років) на ділянки до 10 га можна буде на аукціоні Prozzoro.
  • Стартова ціна дозволу становить 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за гектар ділянки (3400 грн), що підвищить конкуренцію.
  • Претенденти на ділянки зможуть заздалегідь резервувати їх до проведення аукціонів.
  • Як зазначалося вище, рента на видобуток буде знижена з 25% до 10%. Але законодавець передбачив тимчасові ставки, а саме 5% у 2020 році та 8% у 2021 році, що зробить дану галузь більш привабливою.
  • Не потрібен дозвіл на зняття грунту та гірничий відвід.
  • Земельні ділянки усіх форм власності та категорій надаються власникам спеціальних дозволів на дослідно-промислову розробку родовищ бурштину та/або видобування бурштину шляхом встановлення земельних сервітутів згідно з межами та термінами дії відповідних спеціальних дозволів на користування надрами без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
  • Власник спеціального дозволу зможе використовувати земельну ділянку бурштиносоносних надр після проведення геологічного вивчення та на підставі угоди із власником землі або за погодженням із землекористувачем за умови затвердження оцінки запасів в установленому законодавством порядку.
  • Запроваджуються штрафи за перевезення та збут нелегального бурштину та кримінальна відповідальність за незаконний видобуток бурштину і відмову від рекультивації ділянок.
  • Надходження до бюджету від ренти будуть розподілені таким чином: 70% у державний бюджет та 30% у місцевий бюджет, що дасть змогу розвиватися місцевим громадам.

Оскільки Україна входить до трійки світових лідерів за запасами бурштину, прозорі умови його видобутку будуть цікаві як вітчизняному, так і іноземному бізнесу.

Задати питання
Ми допоможемо вирішити ваші проблеми
Усі новини